حسینی: صدرنشین شدن آسان است، اما کار سخت‌مان تازه شروع شده|کار اسپانسر شب بازی درست نبود

پرسپولیس اف سی:  مدافع و کاپیتان ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که برخی تلاش می‌کنند کاری که تیم ملی انجام می‌دهد را کوچک جلوه دهند.

پرسپولیس با برتری مقابل صنعت نفت 22 امتیازی شد تا صدر جدول را پیش از تعطیلات لیگ حفظ کند. سرخپوشان حالا با روحیه بالایی راهی تعطیلات خواهند شد و ملی‌پوشان این تیم هم راهی اردوی تیم ملی می‌شوند. در این بین بازیکنی که نقشی اساسی در پرسپولیس داشته، سیدجلال حسینی است که علاوه بر قوت دادن به خط دفاعی این تیم، به عنوان کاپیتان به خوبی حاشیه‌های این تیم را جمع کرده است.

سیدجلال حسینی در گفت‌وگو با تسنیم صدرنشینی این تیم، حاشیه‌های شب بازی با صنعت نفت، رامین رضاییان، مصدومیت علیرضا بیرانوند و وحید امیری، بازی تیم ملی و حاشیه‌های اخیر صحبت کرده است.

در خصوص بازی با صنعت نفت صحبت کنیم که پرسپولیس با برتری مقابل این تیم توانست صدر جدول را حفظ کند و با شرایط خوبی به تعطیلات لیگ برود.

بازی خوبی برای ما بود و بعد از بازی با استقلال خوزستان یک هفته‌ فرصت ریکاوری داشتیم که این یک هفته به خوبی سپری شد و به همراه تمرین، استراحت خوبی هم داشتیم. برای این بازی آنالیز خوبی از صنعت نفت داشتیم و می‌دانستیم آنها تیم خوب و مربی کاربلدی دارند. روی نقاط ضعف و قوت حریف کار کرده بودیم و خوشبختانه توانستیم در بازی از آنها به خوبی استفاده کنیم. باید از هواداران هم تشکر کنم که به خوبی ما را حمایت کردند و وقتی ما وارد زمین شدیم و حضور آنها را دیدیم، حسابی روحیه گرفتیم. در این بازی موقعیت‌های خوبی داشتیم که می‌توانستیم گل‌های بیشتری بزنیم، اما با این حال نشد و با یک گل به برتری رسیدیم که همین هم کافی بود، چون سه امتیاز را گرفتیم. صنعت نفت تیمی بود که سازماندهی خوبی داشت، خوب دفاع می‌کرد و خوشبختانه مقابل یک تیم خوب به برتری رسیدیم.

 عملکرد خط دفاعی پرسپولیس تا به اینجای لیگ بسیار خوب بوده و تیم شما در 10 هفته ابتدایی شکستی نداشته و فقط سه گل خورده است. در مقایسه با سال گذشته به نظر می‌رسد حضور خودت در قلب خط دفاعی به عنوان بازیکن باتجربه و کاپیتان تیم، خیلی خوب به عملکرد خط دفاعی پرسپولیس کمک کرده است.

ما مقابل صنعت نفت گل زدیم و در این گل زدن همه تیم شریک هستیم و اینطور نیست که فقط یک نفر گل زده باشد. عملکرد خط دفاعی هم به همین شکل است، چون تیم ما سازمان دفاعی خوبی دارد. دوندگی بالای بازیکنان ما در خط هافبک و فشاری که کمال کامیابی‌نیا، فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان و وحید امیری و در ادامه امید عالیشاه به تحمل کردند باعث شد فشار کمتری روی ما در خط دفاعی بیاید. خوشبختانه دوندگی خط هافبک ما بالاست و حالا هم اگر عملکرد خط دفاعی خوب بوده، تمام تیم خوب کار کرده‌اند. ساختار دفاعی پرسپولیس، نظم و دیسیپلین موجود در تیم باعث شده که بتوانیم حریفان را به خوبی کنترل کنیم. شاید ما این نظم را در بازی استقلال خوزستان به خصوص در نیمه اول کمتر داشته باشیم، اما با این حال شرایط‌مان در بازی با صنعت نفت خوب بود.

 و حالا این صدرنشینی و بالاتر قرار گرفتن از تیم‌هایی چون تراکتورسازی و استقلال کار شما را سخت‌تر نمی‌کند.

دقیقاً همینطور است. ما اکنون فقط صدرنشین هستیم و حفظ کردن آن برای ما سخت‌تر است. کار ما تازه شروع شده و شاید رسیدن به صدر جدول آسان باشد، اما کار سختی برای نگه داشتن آن داریم. اکنون پرسپولیس صدرنشین است و لیگ با تعطیلاتی برای شروع اردوی تیم ملی همراه شده که امیدوارم پس از تعطیلات بتوانیم این شرایط را حفظ کنیم. کار سخت ما تازه شروع شده است و ترجیح می‌دهیم با آرامش کارمان را انجام دهیم تا صدرنشینی را حفظ کنیم.

 به این موضوع اشاره کردی که پرسپولیس در بازی با صنعت نفت موقعیت‌های زیادی داشت که می‌توانست گل‌های بیشتری بزند. باتوجه به این موضوع و از دست رفتن موقعیت‌ها، فکر نمی‌کنی بازیکنان پرسپولیس باید دقت بیشتری کنند تا این موقعیت‌ها هدر نرود؟ به هر حال با گل کردن این موقعیت‌ها، حفظ صدرنشینی هم آسان تر خواهد شد.

فوتبال همین است. نمی‌توان در هر بازی همه موقعیت‌ها را تبدیل به گل کرد و اگر اینطور بود، شرایط فوتبال هم با شرایط فعلی‌اش فرق می‌کرد. این زیبایی فوتبال است که شرایط به این شکل باشد و قسمت این بود که ما در دقیقه 85 گل بزنیم تا هواداران در لحظات پایانی بازی به خوشحالی برد برسند. بعضی مواقع می‌بینید که یک تیم چندین موقعیت دارد و گل نمی‌زند، بعضی مواقع یک موقعیت دارد و یک گل می‌زند و بعضی مواقع هم از سه چهار موقعیت دو گل به ثمر می‌رسد و این شرایط نسبی است و هیچ چیز در فوتبال قطعی نیست.

 موضوعی که در پرسپولیس وجود دارد و این روزها به سکوها هم کشیده شده، بحث نیمکت‌نشینی رامین رضاییان است. این بازیکن در بازی با صنعت نفت با تشویق هواداران به زمین آمد و پاس گل هم داد. این شرایط را چطور ارزیابی می‌کنی؟

رامین بازیکن ملی است و تمام تلاشش را می‌کند تا مؤثر باشد. در تمرینات به خوبی شرکت و سعی می‌کند بدون حاشیه کار خودش را انجام دهد و در نهایت سرمربی تصمیم گیرنده است. اینکه کدام بازیکن بازی کند و کدام بازیکن چند دقیقه بازی کند، تصمیم مربی است و بازیکن وظیفه دارد خیلی خوب تمرین و خودش را آماده کند. رامین تا به اینجا اعتراضی نداشته و در بازی با صنعت نفت هم پاسخ زحماتش را گرفت. او در این مدت خیلی خوب تمرین می کرد و شرایط بدنی خوبی دارد که به تیم کمک کرد. مهم‌ترین چیز برای یک بازیکن، خوب تمرین کردن است.

 در این مدت با خودت به عنوان کاپیتان تیم صحبتی کرده و اعتراضی به نیمکت نشینی یا ناراحتی از این مسئله داشته است؟

اتفاقاً رامین اصلاً اینطور نبوده و خودش دیگر حرفه‌ای شده است. او می‌داند که شرایط یک فوتبالیست حرفه‌ای به چه شکل است و می‌داند که مهم‌ترین چیز برای یک بازیکن، تمرین کردن است. رضاییان فکر و ذهنش را روی تمرین کردن گذاشته و درباره مسائل دیگر هم صحبتی نمی‌کند.

 عملکرد خوبی حسین ماهینی هم در نیمکت نشینی رضاییان تأثیرگذار است. قبول داری؟

پرسپولیس تیم بزرگی است و فوتبال اینطور نیست که بدون رقابت باشد. همانطور که گفتم مهم‌ترین چیز برای یک فوتبالیست تمرین است. حسین هم بازیکن بسیار خوب و با تجربه‌ای است. او چند سال در پرسپولیس بوده و سابقه بازی در تیم ملی را هم دارد.

 ماهینی شرایط دعوت به تیم ملی را دارد؟

درباره این مسائل هم سرمربی تیم تصمیم گیرنده است، اما در خصوص رقابت حسین و رامین باید بگویم این دو بازیکن، دو دوست و رقیب خیلی سخت برای یکدیگر هستند و خوشحالم که پرسپولیس دو بازیکن در سطح بالا دارد.

 درباره جنجالی که شب قبل از بازی با صنعت نفت هم صحبت کنیم که به عنوان کاپیتان تیم نقش زیادی در جمع شدن حاشیه‌ها و بازگشت آرامش به اردو داشتی.

قبل از هر چیز باید بگویم اینطور نبوده که گفتند طارمی اردوی پرسپولیس را ترک کرد و دوباره برگشت. این اتفاقات رخ نداد و چیز خاصی نبود.

 گویا یکی از معاونان باشگاه اسپانسر جدیدی جدا از اسپانسر باشگاه آورده بود تا بازیکنان مقابل تبلیغات آن عکس بگیرند و مهدی طارمی و فرشاد احمدزاده هم این کار را نکردند. وقتی این اتفاق رخ داده، یکی از اعضای باشگاه خواسته برای این دو بازیکن حاشیه درست کند و به برخی رسانه‌ها خبر داده که طارمی و احمدزاده جنجال‌ساز شده‌اند. موضوع دقیقاً چه بود؟

یک اسپانسری بود که اصلاً برنامه‌ریزی بدی داشت و سیستم تبلیغاتی آنها به هیچ‌وجه درست نبود. به طور مثال از خود من دو بار عکاسی کردند. یک بار بعد از ناهار در هتل بود و دوباره گفتند که برای عکاسی حاضر شوم، چون عکس‌های قبلی خوب نشده است. من وارد این ماجراها که اسپانسر باشگاه بوده یا نه، نمی‌شوم، اما شرایط اصلاً اینطور نبود که اعلام شد بازیکنان جنجال کردند و از اردو خارج شدند. به هر حال وقتی بازیکن شب قبل از بازی در حال تمرکز است و در هتل حضور دارد، باید یکسری مسائل را رعایت کرد.

 و گویا به عنوان کاپیتان با مهدی طارمی صحبت کردی تا آرامشش را حفظ کند.

مطمئناً جمع کردن حاشیه‌ها دست خود بازیکن‌هاست. بازیکنان پرسپولیس از نظر فنی و شخصیتی بسیار خوب هستند و امیدوارم بدون حاشیه و به همین شکل کارشان را ادامه دهند. بازی کردن در پرسپولیس سخت است و باید از این روزهای سخت هم عبور کرد.

 علیرضا بیرانوند مصدوم شده و پرسپولیس را همراهی نکرد و در بازی ایران و سوریه هم غایب است. به نظرت جانشین او در پرسپولیس و البته تیم ملی می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد؟

صددرصد شرایط در تیم ملی متفاوت است و بحثش با باشگاه فرق دارد. بازیکنان آماده در لیگ زیاد هستند و می‌توانند کمک کنند. با این حال امیدوارم بیرانوند زودتر سلامتی‌اش را به دست بیاورد.

 علاوه بر بیرانوند امیری هم در بازی با صنعت نفت مصدوم شد و غیبت او می‌تواند هم برای پرسپولیس و هم تیم ملی نگران کننده باشد.

امیری و بیرانوند از بهترین‌های فوتبال ما هستند. جدا از اینکه وحید امیری را خیلی دوست دارم، همه می‌دانند که او به لحاظ فنی چقدر بالاست. روز گذشته بعد از بازی با او صحبت کردم که گفت درد دارد و قرار است به وضعیتش رسیدگی شود. علیرضا بیرانوند هم از بهترین‌هاست و همه دیدند که او روز به روز پیشرفت می‌کرد، اما با این حال مصدومیت جزیی از فوتبال است. امیدوارم هر دو هرچه زودتر به شرایط بازی بازگردند، چون شرایط برای تیم ملی هم بسیار حساس است و بودن آنها و دیگر بازیکنان می‌تواند به ما کمک کند.

 و البته در این شرایط حساس، حاشیه‌های اطراف تیم ملی هم بسیار زیاد است…

 فکر می‌کنم خیلی‌ها شرایط حساس بازی با سوریه را هنوز درک نکرده‌اند. حساس‌ترین و سخت‌ترین بازی ما، بازی با سوریه است. ما با تیم چغری بازی داریم و سوریه کاملاً غیرقابل پیش‌بینی است و مشخص نیست چگونه بازی می‌کند. این بار با یکی از تیم‌هایی بازی داریم که خیلی سختکوش است و به نظرم سخت‌ترین بازی ما، بازی با سوریه خواهد بود. امیدوارم همه فقط به این بازی فکر کنند و حاشیه‌ای برای تیم ملی نباشد.

 لغو اردوها و بازی‌های تدارکاتی دوباره باعث ایجاد این حاشیه‌ها شد. کی‌روش هم با ناراحتی برخی مسائل را مطرح کرد که در ادامه حاشیه‌های زیادی هم به دنبال داشت.

این مسائل واقعاً ناراحتی دارد. هر بازی تدارکاتی و اردو به تیم ملی کمک می‌کند، به خصوص الان که تیم ملی جوان شده و نیاز به بازی تدارکاتی دارد. این بازیکنان باید کنار هم بازی کنند باتجربه شوند و این اتفاق نیاز به اردو و بازی تدارکاتی دارد. باید از تاج و ساکت خیلی تشکر کنم که شرایط خوبی برای تیم ملی فراهم کرده‌اند. من خودم در 10، 11 سالی که در تیم ملی هستم، روزهای بد زیاد دیدم، اما اکنون می‌بینم که فدراسیون نهایت تلاش را می‌کند. با این حال برخی در تلاش هستند کار تیم ملی را خیلی کوچک جلوه دهند که این اصلاً درست نیست. نتیجه گرفتن تیم ملی باعث زنده ماندن فوتبال ما می‌شود و این افراد باید این مسئله را درک کنند. اگر تیم ملی به جام جهانی برود، فرصت خوبی برای فوتبال ما ایجاد می‌شود که خیلی از جوان‌ها به اروپا بروند یا خیلی از بچه‌ها به فوتبال علاقه‌من شوند تا به شرایط خوبی برسند.
دیدگاهتان را بنویسید