حمله به فوتبال با کمربند سیاه

پرسپولیس اف سی: پاييز 93 و با آغاز تحولات جدي در صداوسيما، مديريت شبكه سه تلويزيون هم تغيير كرد. شايد خيلي‌ها گمان مي‌كردند اين جابه‌جايي‌ها باعث ايجاد يك فضاي جديدتر و البته مطلوب‌تر در شبكه جوان شود؛ به خصوص كه شبكه سه هميشه مخاطبان ورزشي بسيار زيادي داشته و بهبود وضعيت پخش مسابقات ورزشي در اين كانال تلويزيوني، مي‌توانست آنها را راضي‌تر كند. وقتي تصاويري از مدير جديد شبكه سه با كمربند مشكي تكواندو منتشر شد، ديگر همه يقين كردند غلامرضا ميرحسيني همان مردي است كه بايد براي رفع مشكلات پا يه ميدان مي‌گذاشت. با اين وجود اما، امروز و حدود يك سال بعد از آن تغيير شايد بتوان ادعا كرد حتي كف انتظارات هواداران ورزش از شبكه سوم سيما هم برآورده نشده است. مشكلات تلويزيون با فوتبال در اين يك سال افزايش پيدا كرد و خودش را در ابعاد مختلف نشان داد؛ از عدم پوشش برخي مسابقات مهم داخلي تا گره حق پخش تلويزيوني كه حالا كورتر از هر زمان ديگري شده است.

پشت سد مهران مديري

نوروز امسال براي هواداران فوتبال با يك شوك بسيار بزرگ همراه بود. در شرايطي كه در اتفاقي نادر مسوولان فدراسيون موفق شده بودند امكان برگزاري بازي دوستانه با شيلي و سوئد را فراهم كنند، شبكه سه در پوشش اين مسابقات نمره قبولي نگرفت. در همين راستا 20 دقيقه ابتدايي بازي با شيلي كه شايد يكي از دلپذيرترين نمايش‌هاي 10 سال اخير تيم ملي بود هيچگاه روي آنتن نرفت، چرا كه شبكه سه در حال پخش پشت صحنه‌هاي طولاني سريال «در حاشيه» بود؛ مجموعه‌اي كه به گواه خيلي از منتقدان مي‌توان آن را در صف ضعيف‌ترين توليدات مهران مديري قرار داد. شيلي يكي از قدرت‌هاي برتر دنياي فوتبال است كه چند ماه بعد از باخت دو بر صفر برابر ايران، توانست با شكست آرژانتين در فينال جام ملتهاي آمريكاي جنوبي قهرمان اين تورنمنت شود، اما دقايق آغازين چنين نبرد بزرگي هرگز پخش مستقيم نشد. بعد از اوجگيري اعتراض‌ها نسبت به اين اتفاق، تلويزيون سياستش را براي بازي با سوئد به طور كامل تغيير داد و با انتقال پخش اين مسابقه به شبكه ديجيتالي و غيرسراسري ورزش، بسياري از هواداران را شوكه كرد. شايد باورش سخت باشد، اما در روزي كه مدافعان ايراني رودرروي زلاتان افسانه‌اي ايستادند، بخش قابل توجهي از مردم كشورمان نتوانستند اين تقابل تاريخي را ببينند، چون گيرنده ديجيتالي نداشتند!

مرا ممنوع‌التصوير كنيد!

مشكلات عجيب‌وغريب در مسير پخش زنده مسابقات فوتبال اما به همين‌جا ختم نشد. زماني كه تيم نفت تهران براي بازي برگشت با الاهلي در يك‌چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا راهي امارات شده بود، شبكه سه برنامه پخش زنده اين بازي را در كنداكتورش گنجاند، اما بازي به شكل عجيبي پخش نشد. عليرضا منصوريان آنقدر از عدم پوشش اين بازي شاكي بود كه به تندي از صداوسيما انتقاد كرد و حتي خواستار آن شد كه تلويزيون ديگر تصوير وي را نشان ندهد! جالب اينجاست كه در آن مقعطع دلايل برخي از مديران تلويزيون براي عدم پخش اين بازي كاملا متناقض بود. هاشمي، تهيه‌كننده فوتبال برتر گفته بود مشكلات فني در وقوع اين اتفاق موثر بوده، اما عادل فردوسي‌پور در برنامه نود افشا كرد دليل اين ماجرا، مشكلات مالي صداوسيما و بدهي خارجي 50 مييون دلاري سازمان بوده است! بعدتر گفتند همين مشكلات اقتصادي شايد باعث ايجاد اخلال در پخش مسابقات خارجي تيم ملي شود؛ همانطور كه ديدار با عمان با آن كيفيت باورنكردني روي آنتن رفت و هنوز مشخص نيست مصاف بيرون از خانه با گوام پخش خواهد شد يا نه؟ اين آخري هم كه اصلا نيازي به يادآوري ندارد. تيم ملي اميد كشورمان چهارشنبه‌شب در حالي با پيروزي بر سوريه قهرمان مسابقات غرب آسيا شد كه هيچكدام از مسابقات اين تيم، حتي بازي حيثيتي با عربستان روي آنتن نرفت. اين موضوع اعتراضات زيادي را به دنبال آورد، اما پاسخ صداوسيما فقط يك كلمه بود؛ بي‌پولي! هرچند حتي وقتي بحث مشكلات مالي هم مطرح نبود، بازي با شيلي و سوئد به آن شكل انتقادبرانگيز روي آنتن رفت تا شايد معلوم شود مساله اساسي‌تر از اين حرف‌هاست!

لطف كرديم، ديگر لطف نمي‌كنيم

يكي از داستان‌هاي كهنه فوتبال ايران، ماجراي حق پخش تلويزيوني است. بعد از مدتها طرح اين موضوع در رسانه‌هاي مكتوب و پيگيري فدراسيون فوتبال، در نهايت صداوسيما در سال‌هاي پاياني مديريت ضرغامي به اين نتيجه رسيد كه سالانه مبلغي (بين 13 تا 23 ميليارد تومان) براي پخش مسابقات فوتبال به فدراسيون بپردازد. با اين حال بعد از كوچ ضرغامي، اين توافق‌ها هم ناديده گرفته شده است. در شرايطي كه فعلا خبري از پرداخت حق پخش نيست، مدير شبكه سه به تازگي در گفتگويي مدعي شده اصلا پرداخت اين پول مشكل قانوني دارد و در گذشته هم اگر صداوسيما چنين بودجه‌اي را در اختيار فدراسيون فوتبال قرار مي‌داده، با نيت كمك به اين رشته ورزشي بوده است! حالا فكرش را بكنيد فوتبالي كه نه خصوصي مي‌شود و نه امكان دريافت كمك از فدراسيون فوتبال را دارد، بدون حق پخش چه بايد بكند؟!

بانک ورزش
پاسخی بگذارید