حیف، قلب شیر از سنگ بود!

پرسپولیس اف سی: يكي از اتفاقات ناگوار چند روز گذشته، درگذشت مادر افشين قطبي بود. اسم‌ها مهم نيستند؛ هر مادري هر گوشه دنيا بميرد، تلخ است. با اين وجود اتفاقي كه براي سرمربي سابق تيم ملي رخ داد، بنا به دلايلي جنبه فوتبالي هم پيدا كرد. قطبي در دوران همكاري‌اش با پرسپوليس شرط كرده بود پرداخت ماليات قراردادش بر عهده اين باشگاه باشد؛ شرطي غير حرفه‌اي كه هيچ كجاي فوتبال مدرن جهان مشابهش را نمي‌توان پيدا كرد. چنين شروطي صرفا به اتكاي حفره‌هاي موجود در ساختار فوتبال ايران تعيين مي‌شوند و مصداق بارز «فرصت‌طلبي» به شمار مي‌آيند. باشگاه پرسپوليس هم اين تقلب را به تقلبي ديگر آميخت و در همه اين سال‌ها از پرداخت ماليات قطبي طفره رفت؛ آنچه باعث شد افشين در صورت ورود به ايران، حق خروج از كشورمان را نداشته باشد. اين اواخر كه مادر افشين در بستر بيماري بود، چند مصاحبه پيرامون ضرورت پرداخت بدهي مالياتي قطبي به نقل از او يا نماينده‌اش در ايران روي خروجي خبرگزاري‌ها رفت، اما اتفاقي نيفتاد. حالا كه مادر اين مربي به رحمت خدا رفته، افشين به سيم آخر زده و ضمن گله شديد از كساني كه اجازه نداده او مادرش را براي آخرين بار ببيند، از احتمال شكايت به فيفا خبر داده است. قطبي همچنين سفارش كرد عكسش را همراه پيكر مادرش دفن كنند.

نكته تامل‌برانيگز اين است كه افشين قطبي در همه اعتراض‌هاي اخير، نقش خودش را در محروميت از ملاقات مادر به كلي ناديده مي‌گيرد. گذشته از اينكه او در نوع انعقاد قرارداد با باشگاه پرسپوليس مرتكب «سوءاستفاده» شده و هزينه‌اي مضاعف را به مردم ايران تحميل كرده، در حوزه «عاطفي» هم از آزمون اخير سربلند بيرون نيامد. قطبي بعد از اطلاع از بيماري مادرش ماه‌ها وقت داشت به تهران سفر كند، او را ببيند، در حد امكان به روند معالجه‌اش ياري برساند و در نهايت به شكل حضوري و قانوني دنبال رفع ممنوع‌الخروجي‌اش برود. در مواردي شبيه پرونده او، مسوولان مالياتي آماده همكاري و ارايه تخفيف هستند، كما اينكه در مورد برانكو چنين اتفاقي به شكل چشمگير رخ داد. بعد از قطعي شدن حضور ايوانكوويچ در پرسپوليس، نژادفلاح به رسانه‌ها گفت: «اصل بدهی برانكو ۷۸ میلیون تومان بود که ۱۶۰ میلیون تومان هم جریمه به آن اضافه شد اما یک سوم این جریمه را بخشيدند.» آيا واقعا قطبي نمي‌توانست دلش را به دريا بزند، به ايران بيايد و در مورد پرداخت چنين رقمي -كمي بيشتر يا كمتر- با باشگاه پرسپوليس يا اداره ماليات چانه بزند؟ چطور برانكو در مورد كارش ريسك كرد، اما افشين در مورد مادرش ريسك نكرد؟ حالا باز ما بدهكاريم؟ ما كه هم بايد ماليات پولي كه قطبي گرفته را بدهيم و هم ملامت‌هاي از راه دور او را تحمل كنيم؟

روزهايي كه افشين قطبي به خاطر خريد بازيكن شگفت‌انگيزي به نام «دي‌كارمو» مورد اتهام قرار گرفته بود، به روزنامه‌ها گفت: «من آنقدر پول دارم كه تا 10 سال مي‌توانم اصلا كار نكنم. محتاج چنين پول‌هايي نيستم.» او در بدبينانه‌ترين حالت ممكن شايد بايد حدود 100 ميليون از اين همه دارايي را شخصا از جيبش مي‌پرداخت تا براي هميشه كنار مادرش بماند. اين اتفاق اما رخ نداد، درست مثل همه آن 22 سالي كه افشين قبل از حضور در ايران اصلا مادرش را نديده بود و كوچكترين تلاشي هم براي كسب اطلاع راجع‌به او انجام نمي‌داد. رابطه هر كس با ديگران به خودش ربط پيدا مي‌كند، اما تلخ است اگر مرگ مادر، تبديل به مجالي براي تسويه حساب‌هاي مالي و فوتبالي شود.

بانک ورزش
دیدگاهتان را بنویسید