خودت را معامله نکن

پرسپولیس اف سی: در کشوری که همه چیز معامله می‌شود، مردم معامله گرها را دوست ندارند.

پرده اول / قبول پیش شرط برای مصاحبه، در رسانه‌های آزاد یک ضد ارزش است. مصاحبه شونده حق دارد در جواب همه سوالات، از نمی‌دانم یا جواب نمی‌دهم استفاده کند اما نمی‌تواند درباره محدوده سوالات شرط و شروطی بگذارد. چند هفته قبل و پس از دربی تهران، قرار بود مهدی رحمتی مهمان نود باشد. قراری که در لحظات آخر بهم خورد. رسانه‌ها نوشتند دلیل این ماجرا، نپذیرفتن پیش شرط رحمتی برای نظرسنجی برنامه بوده. فردوسی‌پور، یک مهمان جذاب و پرطرفدار را از دست داد اما حاضر نشد اصول رسانه‌ای که تقریبا هیچوقت در صدا و سیما رعایت نمی‌شود را زیر پا بگذارد. تفاوت نود با بقیه برنامه‌های تلویزیون هم همین تصمیم‌هاست.

پرده دوم / رحمتی مهمان آخرین برنامه نود پیش از تعطیلات لیگ برتر است. این بار، پیش شرطی در کار نیست. همه منتظرند رحمتی پاسخگوی سوالات پرتعدادی باشد که هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌هاست روی هم انبار شده‌اند. هاشم بیک‌زاده و فریدون زندی، هر دو در نود درباره مذاکره با رحمتی حرف زدند. رحمتی چه نقشی در نقل و انتقالات باشگاه دارد که با بازیکنان قدیمی و جدید مذاکره می‌کند؟ چرا یک شبه رابطه صمیمی و پدر و پسری با قلعه‌نویی، تبدیل به دشمنی شد؟ اگر جای کی روش بود، دروازه‌بانی که برایش کری خوانده و منتظر اخراجش بوده را دوباره به تیم ملی دعوت می‌کرد؟ در برنامه دیشب، هیچکدام از این سوال‌ها پرسیده نشد. رحمتی نشست و فردوسی‌پور از او تعریف کرد. از اینکه چقدر همه کارهایش در این مدت خوب بوده و بدون تردید بهترین دروازه‌بان ایران است. یک جستجوی ساده، نشان می‌دهد رحمتی در تیم منتخب نیم فصل هیچ رسانه‌ای نیست. خسوس، اخباری و مظاهری هستند، اما رحمتی نیست. رحمتی هم در جواب همه این الطاف، از استقلالی‌ها می‌خواهد با برنامه نود آشتی کنند.

پرده سوم / بعضی‌ها همه چیز بهشت و جهنم می‌بینند. همه خودی‌ها، بهترین هستند و رقیب هر که باشد لایق بدترین‌هاست. بیشتر طرفداران پرسپولیس و استقلال شامل چنین قاعده‌ای هستند. آن‌ها، مثل سربازان یک طرف جنگ، فقط پیروی می‌کنند و علاقه‌ای شخم زدن واقعیات تلخ تیم‌شان ندارند. تعدادشان زیاد است اما کثرت‌شان، نشان دهنده حقانیست‌شان نیست. فردوسی‌پور هم با چنین مصاحبه‌هایی نمی‌تواند آن‌ها را به اردوگاه خودش ببرد. همانطور که شفیع، یوسفی و زمان آبادی در برنامه‌هایشان نتوانستند. او با این کار، فقط اعتمادی که سخت بدست آورده را به باد می‌دهد.

پرده آخر / اگر پنجاه میلیون نفر چیز احمقانه‌ای بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است. هنر شفاف اندیشیدن، فصل چهارم، اثر رولف دوبلی، ترجمه عادل فردوسی‌پور.

پیمان صالحی/ آی اسپورت
دیدگاهتان را بنویسید