درباره ادبیات مجری جوان شبکه شما: ببخشید، شما؟

«کی‌روش به زعم شخص خود من، در متر من، اصلا انقدر آدم بزرگی نیست.» این کلمات، متعلق به فرگوسن یا مورینیو نیستند. مجری جوان شبکه شما دیروز در برنامه توپ با متر خودش دنیا را اندازه گیری می‌کرد.

پرسپولیس اف سی: رنامه عصر دیروز توپ از شبکه شما، جنجالی‌تر از همیشه بود. مجری جوان این برنامه دقایقی طولانی از کی‌روش انتقاد کرد، نحوه دعوت از بازیکنان تیم ملی را به «منافع شخصی» مرتبط دانست و تاکید می‌کرد از نظر او، کی‌روش مربی بزرگی نیست.

مسئله اصلی، درست یا غلط بودن انتقادات از کی‌روش نیست. در دوره‌ای که شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای برای انتخاب مجری و فرستادن‌شان جلوی دوربین ساعت‌ها به آن‌ها آموزش می‌دهند، مجریان تلویزیونی صدا و سیما از خصوصیات اولیه اجرا هم عاجزند. مجری جوان برنامه که هنوز کمتر کسی نام او را می‌داند، به جای صحبت با اعداد و ارقام یا ایجاد بحث بین مهمانان، از قول «شخص خودش» می‌گوید کی‌روش مربی بزرگی نیست. دن گاسپار را «گاسپاروف» می‌نامد، او را متهم به دلالی می‌کند و می‌گوید می‌خواهد «بدعت‌گذار» این بحث‌ها درباره تیم ملی باشد. با اطمینان می‌گوید «من معتقدم» اگر رحمتی دروازه‌بان تیم ملی بود ما در جام ملت‌ها صعود می‌کردیم و در نهایت، به «قرآن» قسم جلاله می‌خورد که اگر او و همکارانش مقابل گوام قرار می‌گرفتند می‌توانستند این تیم را شکست دهند.

ادبیات «من معتقدم»، «من می‌خواهم»، «من اطمینان دارم» و «من به قرآن قسم می‌خورم» از زبان یک مجری تلویزیونی، فقط در صدا و سیمای ایران رایج است. ادبیاتی که مجری ناشناخته برنامه اصول اولیه پاس کاری با مهمانان برنامه را فراموش می‌کند و دچار این توهم می‌شود که باید در مقام مصلح جامعه، اعتقاداتش را به دیگران آموزش دهد. احتمالا حاشیه‌ها و انتقادات پس از پایان برنامه هم نشان دهنده جنجالی و موفق بودن آن هستند.

آی اسپورت
دیدگاهتان را بنویسید