رخت سیاه بر تن ستاره های مستطیل سبز

پرسپولیس اف سی: همانطور که برگزاری مراسم سوگواری در دهه اول محرم و حتی پس از روزهای تاسوعا و عاشورا توسط اکثریت مردم و به عنوان یک رسم ماندگار و جاودان در تمام لایه ها و گروههای مختلف ایرانیان شیعه، وجود دارد، ورزشکاران و به ویژه اهالی فوتبال هم در عزاداری ها هم حضور دارند. حضور ورزشکاران در این مراسم و هیات ها باعث جذب گروههای زیادی از جوانان و ورزشکاران شده است .نکته جالب در این میان فعالیت بخشی از بدنه فوتبال کشور بعنوان مداح است. غلامحسین پیروانی و فرهاد کاظمی در این بخش با سالیان دراز فعالیت و مداحی امام حسین گوی سبقت را از دیگران ربوده اند. برنامه نود هر سال و قبل از تاسوعا و عاشورا هم با صحنه هایی از مداحی شاغلام یا همان غلامحسین پیروانی آغاز می شود و امسال هم مداحی جدیدی از غلامحسین پیروانی روی آنتن برنامه نود رفت.

نکته مهم تمام این هیاتها این است که ورزشکاران خرج مراسم و شام و نذری ها و دیگر وسایل لازم را می دهند و کلی هم به نیازمندان کمک می کنند و فقرای زیادی به این هیاتها می آیند و تا از بازیکنان کمک بگیرند.

معروف ترین هیات برای فرهاد کاظمی 

 فرهاد کاظمی، مربی سرشناس و البته پرخبر فوتبال ایران، یکی از معروف ترین هیات های عزاداری را دارد. هیات عزاداری فرهاد کاظمی در محله جوادیه تهران قرار دارد.  فرهاد کاظمی هر جا که باشد و حتی اگر در شهرستانها هم مربیگری کند دهه اول محرم خود را به تهران می رساند. البته طی سال های گذشته او کمتر می تواند هر ۱۰ شب را در تهران باشد ولی چهار شب پایانی را حتماً در هیات جوادیه حضور دارد. او که خود در این مراسم مداحی می کند دارای قدیمی ترین هیات در محله جوادیه است. کاظمی در این مراسم یک نوحه معروف دارد که به قول خودش هر وقت دلش می گیرد آن را می خواند؛ «هر زمان که کم آوردم/ تو به دادم رسیدی/ چه کمک ها که نکردی/ چه بدی ها که ندیدی/ این زندگی ام است/ گر سخت و پر از درد است/ هر جا که زمین خوردم/ زینب کمکم کرده است» نام هیات فرهاد کاظمی ، هیات حضرت زینب است. جالب اینجاست در این هیات مداح های معروف کریمی، هلالی و مجید بنی فاطمه نوحه خوانی می کنند. اما خیلی ها به عشق فرهاد کاظمی به این هیات می آیند و هرساله خبرنگاران نزدیک به فرهاد کاظمی هم در این هیات ها حضور دارند. از چهره های سرشناس ورزشی که در این مراسم حضور دارند می توان به حمید استیلی، حسین بادامکی، مهدی رحمتی، علیرضا دبیر ، پژمان درستکار، عباس آقایی، سیاوش اکبرپور، غلامرضا محمدی، عباس جدیدی و علیرضا رضایی اشاره کرد. از چهره های معروف غیرورزشی می توان به پژمان بازغی اشاره کرد که به هیات کاظمی می روند. در سال های گذشته علی دایی هم در بعضی مواقع در این مراسم دیده شده است و اگر اردبیل نباشد مطمئنا سری به هیات فرهاد کاظمی می زند.

دادگان در پاچنار هیات دار است 

محمد دادگان رئیس سابق فدراسیون فوتبال هم پیرو راه پدر و از دیگر هیات دارهای معروف تهران است. این هیات در محله پاچنار تهران واقع در خیابان خیام برپا می شود و حسابی معروف است. محمد دادگان نذر دارد که هر ساله پابرهنه در مراسم عزاداری حضور پیدا کند. این هیات پیش از انقلاب وقتی پدر دادگان از کربلا برگشته تاسیس شده است. این هیات در بازار جزو بزرگ ترین و معروف ترین دسته ها محسوب می شود. البته این هیات به همراه هیات طیب حاج رضایی عموی امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال این عنوان را در اختیار دارند.  در هیات دادگان هر سال محمدرضا طالقانی رئیس سابق فدراسیون کشتی هم حضور فعالی دارد تا رفاقت بین این دو مدیرسابق ورزش ایران بیشتر دیده شود. اما دوستان فوتبالی دادگان هم در این هیات حضوری فعال دارند که می شود به حسین فرکی سرمربی کنونی سپاهان اشاره کرد که او در زنجیرزنی شهره است. فرکی علاوه بر اینکه هم بازی محمد دادگان در تیم ملی بوده، ارادت ویژه ای به دادگان دارد و به خاطر عدم حضور او در فدراسیون فوتبال، حاضر نشد سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را قبول کند.

هیات بالاشهری ها 

شمال شهری ها هم هیات دارند. حاج مهدی اربابی رئیس سابق هیات فوتبال تهران هم به همراه اعضای سابق این هیات هرساله مراسم عزاداری در مسجد قائم خیابان فرشته برگزار می کنند. در این هیات تقریبا همه پیشکسوتانی که در فوتبال شمال تهران و شمیرانات حضور داشته اند حضور فعالی دارند و مراسم عزاداری و نذری دادن را برگزار می کنند. بازیکنانی که قراردادهای میلیاردی دارند هم طبعا به این هیاتها می روند.

علی دوستی مهر و هیاتش در شهرک راه آهن 

سرمربی سابق تیم های ملی نوجوانان و جوانان هم از هیات داران معروف است. در هیات این مربی سازنده بازیکنان تهرانی و برخی اوقات بازیکنان غیرتهرانی تیمهای ملی نوجوانان و جوانان هم حضوری فعال دارند. البته شاگردان سابق دوستی مهر مثل مهدوی کیا، کاظمیان، مهدی رحمتی و دیگران هم به این هیات می روند و در مراسم عزاداری شرکت می کنند. نام هیات دوستی مهر هیات متوسلین امام علی بن موسی الرضاست و معمولا علی دوستی مهر با همه کسانی که می خواهد در هیاتش حضور داشته باشد تماس می گیرد و یا به آنها پیامک می زند. دوستی مهر در اردوهای تیم ملی همیشه مراسم زیارت عاشورا و نماز شب را برگزار می کند و اتفاقا یکی از دلایل برخی موفقیت خود و بازیکنانش در فوتبال پایه در رقابتهای آسیایی و جهانی را چنین کارهایی می دانست. هیات دوستی مهر خورش قیمه معروفی می دهد که بین فوتبالی ها شهرت ویژه ای دارد.

شاغلام در نقش یک مداح معروف 

اما غلامحسین پیروانی سرمربی سابق تیم های ملی امید و مقاومت سپاسی شیراز از معروف ترین مداحان ورزشی است. همانطور که گفتیم هر سال دقایقی از مداحی او در برنامه نود پخش می شود و اتفاقا مورد توجه قرار می گیرد و در یکی دو سال اخیر در شبکه های اجتماعی هم تصاویر مداحی اش منتشر شده و بارها به اشتراک گذاشته شده است. شاغلام که شاعر خوبی هم هست  هر سال در دهه اول محرم، در شیراز مداحی می‌کند.وی  در این باره می گوید؛ «از بچگی عاشق امام حسین و مداحی بودم. حدود ۳۳ سال است در هیاتی که زیر نظر پدرم در محل فخرآباد شیراز اداره می شد، نوحه می خوانم و نوکر امام حسین علیه السلام هستم.» همه می گویند پیروانی به شیوه حرفه ای هم مداحی می کند طوری که مداحان شیرازی او را از سرآمدها می دادند.

حسینیه پروین در لواسان 

جالب است بدانید علی پروین هیات ندارد اما چه در روزهای جشن و چه در روزهای عزاداری مراسم زیادی برگزار می کند که معروف ترین آنها مراسم مولودی برای تولد حضرت فاطمه است که در مسجد قائم در پل رومی برگزار می کند.اما او در دهه اول محرم هر شب لواسان را به مقصد طرشت ترک می کند تا در هیات محبان مهدی حاضر شود اما بهتر است بدانید که پروین در لواسان در زیرزمین خانه اش هم حسینیه ای بزرگ ساخته و  به همین دلیل گاهی هیات محبان مهدی را به حسینیه لواسان دعوت می کند. در این هیات افراد سرشناسی مثل حسین کلانی، همایون بهزادی، علی انصاریان و بهروز رهبری فرد و دیگر شاگردانش در پرسپولیس حضور پیدا می کنند. تا چند سال پیش مرحوم حمید شیرزادگان هم در این مراسم حضور پیدا می کرد. پروین مداحهای معروفی را به حسینیه اش می برد که بارها علی انسانی در حسینیه اش، مداحی کرده است. البته در حسینیه پروین فقط سی دی ها و نوارهای‌ مداحهای معروف وجود دارد که از بلندگوهای حسینیه پخش می‌شود. نزدیکان پروین می گویند وی در ماه محرم بیشتر از ماه رمضان نذر و نیاز می‌کند؛ کسی که بسیاری از نذر‌هایش را به خواسته مادرش و وصیت او انجام می‌دهد. پروین برای مامان نصرت هر پنجشنبه شب به بهشت زهرا می رود. البته جدا از علی پروین هم دیگر پیشکسوتهای پرسپولیس مثل علی کریمی و حمید استیلی هم در حسینیه هایی که دعوت باشند، نذری می دهند و عزاداری می کنند.

قلعه نویی در بالا و پایین شهر 

سرمربی سابق استقلال هم حضوری فعال در روزهای عزاداری امام حسین دارد. جالب اینجاست امیر قلعه نویی در دو محل جداگانه در مراسم عزاداری شرکت می کند و دو هیات در شمال و جنوب تهران برپا می کند. البته امسال برای دیدن بازی دیناموکیف و چلسی به اوکراین رفته بود اما چند شب اول را تهران نبود اما معمولا امیر قلعه نویی  هر ۱۰ شب ایام سوگواری امام حسین را در محله نازی آباد می گذراند، در هیات سیدالشهدا در میدان انصاری که سال ها پیش توسط او و چند تن از دوستان اش تاسیس شده است مراسم ویژه ای می گیرد و البته پس از نقل مکانش به ولنجک مشخص نیست امسال می خواهد چه کند اما سال گذشته مراسم را در ساقدوش برگزار کرد و بسیاری از بازیکنان و دیگر اهالی فوتبال در این مراسم شرکت می کنند. قلعه‌نویی در این باره می‌گوید: «همیشه سعی می‌کنم که بتوانم در محله پایین‌مان باشم چون نسبت به هیئت سیدالشهدا تعصب دارم و دوست دارم همچنان پابرجا بماند. با همه اینها، سعی می‌کنم طوری برنامه‌ریزی کنم که حداقل روزهای اصلی را در محله پایین باشم اما در پاسداران هم مراسم برگزارمی کنم تا هم در بالا و هم در پایین شهر مراسم را برگزار کنم.»

 دایی در تهران و اردبیل 

سرمربی سابق پرسپولیس هم در روزهای عزاداری نقشی فعال دارد. علی دایی مثل اکثر اردبیلی هایی که در تهران زندگی می کنند، در هیات اردبیلی های مقیم مرکز در گلوبندک حضور پیدا می کند و در مراسم عزاداری حضور داردو  نذری می دهد. دایی شب هشتم ماه محرم در این هیات خرج می دهد. در این مراسم هم تیمی های  سابق علی دایی حضور پیدا می کنند. باید بدانید در هیات اردبیلی ها علامت، طبل و زنجیر وجود ندارد. آنها به صورت دسته از هیات بیرون نمی روند. مراسم عزاداری این هیات به سینه زنی در حسینیه خلاصه می شود. علی دایی البته برای روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به زادگاهش سفر می کند  و در اردبیل خرج بسیاری از مراسم و نذری ها را می دهد.البته همشهری او یعنی حسین رضازاده هم در هیات اردبیلی های تهران حضور پیدا می کند و مثل یک خادم کار می کند اما در روزهای تاسوعاو عاشورا به اردبیل می رود. ارادت او به ابوالفضل عباس، هم که زبانزد خاص و عام است. او هروقت که وزنه را در مسابقات آسیایی و جهانی برمی داشت فریاد یاابوالفضل را سر می داد و ابوالفضل گفتنش حسابی جهانی شده است.

هیات خوزستانی ها 

اما هیات خوزستانی های مقیم تهران هم میهمانان ورزشکار زیادی دارد. صمد مرفاوی، سیامک رحیم پور، کریم باوی و خیلی از ورزشکاران در این هیات حضور پیدا می کنند. این هیات روبه روی فروشگاه قدس در خیابان ولیعصر است. در این مراسم عزاداران به سبک سنتی جنوبی ها عزاداری می کنند و اتفاقا شرکت کنندگان و بینندگان زیادی دارد و شبهای محرم و مخصوصا تاسوعا و عاشورا آنجا جای سوزن انداختن نیست.
دیدگاهتان را بنویسید