روايت شيرين « علی پروين» از شب‌های يلدای دوران جوانی

علی پروین، همیشه در فوتبال ایرانی چهره‌ای اثرگذار و تعیین‌کننده به شمار می‌رود؛ حتی اگر روی تخت سلطانی ننشسته باشد.

به گزارش پرسپولیس اف سی  و به نقل از همشهری ورزشی، به تعبیری، او از معدود چهره‌هایی است که می‌تواند در خصوص پرسپولیس، تیم ملی، فوتبال و حتی کلیت ورزش ایران سخن بگوید و هیچ‌کس هم بابت این سخن گفتن و اظهارنظر مورد سوالش قرار ندهد. او علی پروین است؛ با سابقه سال‌ها حضور در سطح اول فوتبال این سرزمین. پروین اما در کنار این مشخصه، به دلیل دیگری هم در ایران به عنوان چهره‌ای محبوب و مشهور شناخته مي‌شود. او از نظر جامعه، نمادی از سنت و پایبندی به ارزش‌های سنتی است و از نشانه‌های شاخص این سبک از زندگی به‌شمار می‌رود. به همین دلیل است که وقتی بنا می‌شود درباره یلدا و رسم و رسومش کسی را انتخاب کنیم، با فاصله زیاد از سایر رقبا بر صدر فهرست می‌نشیند. با علی پروین از یلدا و خاطراتش تا اتفاقات روز فوتبال ایران همچون بستری شدن منصورپورحیدری – قرینه استقلالی‌اش- سخن گفته‌ایم.
آقای پروین، شب یلدا و مراسم ویژه‌اش را در پیش داریم.
کدام یلدا؟! همه‌چیز فرق کرده. آن زمان که همه دور هم جمع می‌شدیم، بساط کرسی و هندوانه و انار بود کجا و حالا کجا! آجیل رو می‌ریختیم تو یه مجمع همه با دستامون مشت‌مشت برمی‌داشتیم. حالا می‌ریزن تو کاسه می‌گن میکروب نداشته باشه.(خنده) کجا اون زمان از این حرفا بود؟ از همون فوتبال می‌اومدیم یه‌سره زیر کرسی و آجیل‌خوری با همون دستا. مامان نصرت قصه‌ مي‌گفت، ما غش مي‌كرديم از خنده.
یعنی الان در خانه شما دیگر این اتفاقات نمی‌افتد؟
نه مثل آن زمان. خدابیامرز مامان نصرت که بود حال و هوا‌ي ديگري داشتيم. حالا هم بچه‌ها می‌آیند و یلدا داریم اما نه مثل آن وقت‌ها که همه دستمان به یک سینی می‌رفت و هندوانه و انار و…
بگو و بخند بود و «معاشرت» و دورهمی؟
بله. حالا همه کنار هم جمع می‌شن اما باز سرشون توی موبایله و اینستاگرام. (خنده)
پس احتمالا امشب تو مراسم شب یلدای منزل شما ورود موبایل ممنوعه؟
بله. قراره همدیگه رو ببینیم. البته منزل خواهر بزرگمون جمع می‌شیم همه. هندوانه و انار و خربزه هم داريم. شلغم هم داريم.
راستي علي‌آقا چرا اسطوره‌هاي فوتبال‌مان مثل مرحوم‌ ناصر حجازي و مرحوم ‌غلامحسين مظلومي و حالا منصور پورحيدري دچار بيماري‌هاي سخت مي‌شوند؟
يكي به اين دليل كه استرس‌هاي اين فوتبال زياد ‌شده و دليل ديگه هم به خاطر پا‌به‌سن‌گذاشتن. فوتباليست‌هاي قديمي هم مثل بقيه مردم با افزايش سن مريض مي‌شوند. البته خدا را شكر حال آقاي پورحيدري خوب بود و در ملاقاتي كه با هم داشتيم، گفتيم و خنديديم. يكي، دو روز ديگه هم از بيمارستان مرخص مي‌شود.
ولي بيماري پيشكسوتان ناراحت‌كننده است. شما چه توصيه‌اي براي مقابله با آن داريد تا ديگر كمتر شاهد اتفاقاتي مشابه آنچه براي منصور پورحيدري افتاده باشيم؟
وقتي دوستان غرق در فوتبال و كار مربيگري هستن حواسشون به سلامتيشون نيست. الان هم يك‌سري بيماري‌هاي جديد مثل قند و… آمده است. در قديم از اين بيماري‌ها نداشتيم. به پيشكسوتان توصيه مي‌كنم هر ۶ماه يك‌بار آزمايش كامل بِدَن. پورحيدري هم ‌خدارو‌شكر وضعيت خوبي داشت.
شما كه مشكل بيماري نداريد؟ همه نگران اسطوره‌هايي مثل شما هستند.
نه، خدا را شكر من مشكلي ندارم.
در مورد پرسپوليس و بردي كه مقابل راه‌آهن به‌دست آورد، چه صحبتي داريد؟
جايگاه پرسپوليس رتبه چهارمي نيست؛ واقعا هم فوتبال قشنگي بازي مي‌كنه و هم خوب نتيجه مي‌گيره.
طي هفته‌هاي گذشته وقتي مهدي طارمي گل نمي‌زد و تيم پرسپوليس هم خوب نتيجه نمي‌گرفت، شما از او و تيم برانكو حمايت كرديد و گفتيد آنها به روزهاي اوج‌شان برمي‌گردند. حالا اين اتفاق افتاده است.
طارمي تمام‌كننده است اما دفاع و دروازه‌بان هم بايد خوب كار كنند كه تيم برنده ‌بشه. اگر آنها (دفاع و دروازه‌بان) خوب نباشند، ‌نمي‌شه نتيجه گرفت.
او در مقابل راه‌آهن ۲گل زد.
مهدي داره بهتر مي‌شه. قبلا هم گفتم براي يك مهاجم ۱۰موقعيت ايجاد ‌مي‌شه كه ۲تا از آنها را تبديل به گل مي‌كنه. طارمي هم در بازي با راه‌آهن يكي، دو موقعيت را از دست داد ولي در نهايت ۲گل زد.
الان چه عنواني را براي پرسپوليس پيش‌بيني مي‌كنيد؟
پرسپوليس واقعا خوب بازي مي‌كنه؛ با اين اوصاف يا اول مي‌شه يا دوم.
به نظر شما پرسپوليس نياز به بازيكن جديدي دارد؟
راستي كي نيم‌فصل تمام مي‌شود؟
به خاطر مسابقات تيم ملي با وجود اينكه به نيم‌فصل رسيده‌ايم ۲هفته ديگر بازي‌ها برگزار خواهد شد و پس از آن، تعطيلات نيم‌فصل تيم‌ها با دو هفته تاخير شروع مي‌شود.

پس به اين دليل چند روز ديگر هم براي پرسپوليس بازي گذاشته‌اند! به نظر من براي اين پرسپوليس جذب بازيكن جديد نيازي نيست؛ البته خود آقاي برانكو بايد در اين زمينه نظر بده چراكه اصل، نظر ايشان است. با اين دوندگي كه از بازيكنان پرسپوليس مي‌بينم هر جا كه توپ هست ۳بازيكن آنجا هستن و نياز به يار جديدي نيست. از لحاظ آمادگي بدني حداقل در اين ۳سال اخير از پرسپوليس چنين شرايط ايده‌آلي
نديده بودم.
قهرماني استقلال‌خوزستان در نيم‌فصل را چطور مي‌بينيد؟
من۱۰، ۱۵دقيقه بازي استقلال‌خوزستان مقابل ذوب‌آهن را ديدم و حرف قشنگي كه در مورد آن شنيدم اين بود كه همه بازيكنان اين تيم بومي و براي خوزستان هستند. واقعا مايه افتخاره كه آقاويسي چنين تيمي را ساخته و اميدوارم همين‌طور هم ادامه بدهند. البته چيزي از ارزش‌هاي تيم ذوب‌آهن كم نشد؛ آنها در يك ضدحمله از استقلال‌خوزستان گل خوردند.
‌ ‌كدام تيم‌ها را مدعي قهرماني امسال مي‌دانيد؟
در كنار پرسپوليس، هم استقلال‌تهران و هم استقلال‌خوزستان مدعي‌اند. صبا هم تيم بدي نيست؛ اين تيم هم مي‌تونه جزو مدعيان باشد.
‌ گفته بوديد امير قلعه‌نويي با يك تيم گردن‌كلفت برمي‌گردد. اين اتفاق افتاد و او سرمربيگري تيم تراكتورسازي را برعهده گرفت.
گفتم برمي‌گردد، زود آمد! نگذاشت دو روز از حرف ما بگذره(خنده)‌ تراكتور تيم بدي نيست، نبايد از كنار اسمش به راحتي گذشت. اين تيم هم مي‌تونه شانس قهرماني داشته باشد. در كل ۵، ۶تيم هستند كه مي‌توانند براي قهرماني تلاش كنند.
‌‌ سطح كيفي ليگ را چطور ديديد؟
كيفيت ليگ خيلي خوب است. تشكر مي‌كنم از سازمان ليگ به‌خصوص آقاي كاظمي و البته همه‌ دست‌اندركاران در سازمان ليگ برتر كه زحماته زيادي مي‌كشند. در ۲، ۳سال اخير بازي‌ها در شرايط مناسبي برگزار شده است.
اي كاش اين نظم در برگزاري مسابقات، در زمان مربيگري شما هم بود.
آن روزها ديگر گذشته‌ ولي باز هم خوب است كه الان بازي‌ها منظم برگزار مي‌شه.
دیدگاهتان را بنویسید