طارمی؛ دایی گفت یک سال دیگر در پرسپولیس بمان / دوست دارم در ال کلاسیکو گل بزنم

پرسپولیس اف سی: مهدی طارمی، پدیده لیگ چهاردهم که با کج‌سلیقگی و با وجود آقای گلی لوسیانو ادینهو به عنوان بهترین مهاجم فصل انتخاب شده بود، امسال به معنای واقعی ستاره بی‌چون و‌ چرای پرسپولیس است و البته بهترین مهاجم لیگ پانزدهم.

مهاجم جوان و ملی‌پوش سرخ‌پوشان پایتخت که از تیم ایرانجوان بوشهر به پرسپولیس پیوست، خیلی زود پله‌های ترقی را پشت سر گذاشت و از نیمکت به ترکیب اصلی پرسپولیس رسید و سپس صاحب پیراهن تیم ملی شد.

طارمی در فصلی که پرسپولیس شروع خوبی نداشت، چون ستاره درخشید و با زدن 11‌ گل و گرفتن 6 پنالتی عصای دست برانکو ایوانکوویچ بود و مرد کروات در ادامه لیگ هم روی این مهاجم ملی‌پوش که می‌خواهد پا جای پای علی دایی بگذارد، حساب ویژه‌ای باز کرده است.

طارمی درباره مسائل مختلف پرسپولیس، تیم ملی و آرزوهایش حرف زده که می‌خوانید:

* تمرینات‌‌ پرسپولیس پس از تعطیلی چند روزه شروع شد، اما ظاهرا شرایط زیاد خوب نیست و از زمین نامناسب تا حاشیه‌ها تمرینات را تحت‌الشعاع قرار داده است.

– انگار پرسپولیس باید در شروع هر‌کاری به مشکل بخورد، درست مثل ابتدای فصل! الان هم ما در شروع تمرینات نیم‌فصل با اتفاقات ناخوش‌آیندی مثل مسئله سوشا مکانی و لغو اردوی تدارکاتی در دبی مواجه شدیم. با این‌همه نگران نیستیم و هواداران هم نگران نباشند. پرسپولیس، تیم روزهای سخت است.

* به ماجرای سوشا اشاره کردی. نظرت درباره اتفاقاتی که برای این بازیکن افتاد، چیست؟

– اصلا نمی‌خواهم به ماجرای سوشا ورود کنم چون یک مسئله شخصی است و من حق اظهار‌نظر درباره مسائل شخصی دیگران را ندارم.

* وقتی پرسپولیس پس از یک شروع ناامید‌کننده نیم فصل را به خوبی تمام کرد، پیشکسوتانی چون علی پروین نگران افت تیم پس از پایان تعطیلات نیم‌فصل بودند‌ و ابراز امیدواری کردند این وقفه به پرسپولیس اوج گرفته لطمه نزند. تو در این باره چه نظری داری؟

– علی آقا بزرگ ماست اما به ایشان و هواداران این اطمینان را می‌دهیم که از تعطیلات به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تعطیلات ترمز پرسپولیس را بکشد.

* 6 هفته کابوس‌وار پرسپولیس در شروع لیگ پانزدهم و پس از آن 11 هفته بدون شکست و رسیدن به جمع مدعیان. خودت فکرش را می‌کردی پرسپولیس با آن شروع ناامید‌کننده و قرار گرفتن در رده پانزدهم در پایان نیم فصل به جمع مدعیان اضافه شود؟

– ما از همان ابتدا هم خوب کار می‌کردیم و فقط و فقط به خاطر بدشانسی و اشتباهات داوری و از دست دادن پنالتی و موقعیت‌های گل در 6 هفته نخست نتوانستیم نتیجه بگیریم،‌ وگرنه تیم به لحاظ فنی مشکلی نداشت و در ادامه ثابت کردیم که پرسپولیس مشکل فنی ندارد.

* برانکو همان موقع هم که پرسپولیس نتیجه نمی‌گرفت، در مصاحبه‌هایش تاکید داشت که تیمش مدعی قهرمانی است و برای قهرمانی می‌جنگند، آن هم در شرایطی که پرسپولیس در انتهای جدول بود و حتی از جام حذفی هم کنار رفته بود. این اظهارنظرهای برانکو چقدر در بهبود شرایط روحی و فنی تیم تاثیر داشت؟

– بدون اغراق بگویم برانکو علاوه بر این‌که مربی بزرگ و کاربلدی است‌، یک روانشناس خبره است و می‌تواند در بین 10 مربی برتر جهان باشد. وقتی او آن‌قدر با اطمینان از بهبود شرایط و جنگیدن برای قهرمانی صحبت می‌کرد، من بازیکن باور می‌کردم که این مربی با این همه اعتبار و تجربه بی‌دلیل چیزی نمی‌گوید و آبرویش را وسط نمی‌گذارد، پس حتما تیم ما چنین قابلیتی دارد که نشان دادیم داشت.

* و شوک ناشی از درگذشت ناگهانی مرحوم ‌هادی نوروزی چقدر در احیای پرسپولیس موثر بود؟

– خب کنار آمدن با نبود مرحوم ‌هادی نوروزی خیلی سخت و دردناک بود، اما باید این واقعیت تلخ را می‌پذیرفتیم و برای شادی روح کاپیتان و خانواده‌اش‌ کاری می‌کردیم. بهترین کار تلاش بیشتر برای کسب نتیجه بود که خدا را شکر تلاش‌مان و دعای‌ هادی نتیجه داد و پرسپولیس روی غلتک افتاد.

* در آن شرایط سخت هفته‌های ابتدایی از این‌که در پرسپولیس مانده بودی و به پیشنهادهای خارجی‌ات پاسخ منفی داده بودی، پشیمان نشدی؟

– نه اصلا. آن شرایط سخت برای همه تیم بود و فقط من تحت فشار نبودم. ضمن این‌که هیچ‌وقت بابت تمدید قراردادم با پرسپولیس پشیمان نشدم و ضرر نکردم، نه مالی و نه فنی چون به پیراهن تیم ملی هم رسیدم.

* تو پیشنهادهای مالی خوبی از تیم‌های القادسیه کویت و المسیمیر قطر داشتی. واقعا وسوسه نشدی که به پیشنهادشان پاسخ مثبت بدهی؟

– اگر بگویم وسوسه نشدم دروغ گفته‌ام اما هدف من در فوتبال فقط کسب درآمد نبوده و نیست و به دنبال اهداف بزرگ‌تر و والاتری هستم، از این‌رو برای‌ گرفتن هر تصمیمی ‌با بزرگ‌ترها و اهل فن مشورت می‌کنم و در مورد پیشنهادهای خارجی نیز با علی دایی که به گردن من حق و دین بزرگی دارد مشورت کردم و ایشان مرا از رفتن به لیگ‌های عربی منصرف کرد.

* چطور؟ علی دایی که خودش در لیگ‌های عربی بازی کرده است!

– خب سال دوم قرارداد من توافقی بود و می‌‌توانستم به تیم دیگری بروم اما وقتی با آقای دایی مشورت کردم، ایشان گفت یک سال دیگر در پرسپولیس بمان. هم دین خودت را به این تیم ادا کن و هم برای ملی‌پوش شدن بجنگ چون اگر ملی‌پوش شوی و تجربه‌ات بیشتر شود، مشتریان خارجی‌ات بیشتر می‌شوند و تیم‌های بزرگ‌تری دنبالت خواهند بود. من هم نصحیت‌های خیرخواهانه و دلسوزانه ایشان را آویزه گوشم کرده و با کمال میل قراردادم را تمدید کردم.

* و پیش‌بینی علی دایی هم درست از آب در‌آمد و تو که پدیده فصل گذشته بودی، امسال با زدن 11 گل و گرفتن 6 پنالتی، ستاره تیمت شده‌ای و با به دست آوردن پیراهن تیم ملی، در لیگ و تیم ملی خوش درخشیده‌ای. خودت فکرش را می‌کردی چنین جهش و پیشرفتی را در کمتر از 2 سال تجربه کنی؟

– برای خودم قابل پیش‌بینی بود که عملکردم در سال دوم حضورم در پرسپولیس بهتر از سال اولم باشد چرا‌که در سال اول با وجود بازیکنانی چون مرحوم نوروزی، رضا نوروزی، عباس‌زاده و پیام صادقیان کمتر به من بازی می‌رسید، ضمن این‌که تجربه‌ام کم بود و آشنایی‌ام با محیط کافی نبود. اما در سال دوم دیگر بازیکن کم‌تجربه‌ سابق نبودم و با اعتماد برانکو فیکس شدم و شرایط برایم بسیار بهتر و آسان‌تر از فصل گذشته شد و به تبع آن عملکردم هم بهتر شد. البته من از خودم راضی نیستم و باید بهتر از این کار می‌کردم!

* در همین فصل هم چند پیشنهاد خارجی داشته‌ای و گویا تیم‌های مالاربی سوئد و ترکی گروزنی تو را می‌خواستند. این تیم‌ها که اروپایی بودند، به آن‌ها چرا جواب رد دادی؟

– من وقتی ابتدای فصل با پرسپولیسی‌ها دست یاعلی دادم، با خودم عهد کردم که یک فصل کامل را در پرسپولیس بازی کنم و هر پیشنهادی هم رسید به فصل آینده موکول کنم و برای همین به آن‌ها هم جواب رد دادم.

* در ‌مورد‌ پرسپولیسی شدنت هم داستان و شایعه زیاد است، مثلا این‌که می‌گویند تو انتخاب امیر قلعه‌نویی برای استقلال بودی اما سر از دفتر علی دایی و پرسپولیس درآوردی!

– با همه احترامی که برای استقلالی‌ها قائلم اما من پس از توافق با علی دایی سرمربی وقت پرسپولیس، پیشنهاد استقلال را دریافت کردم که از سوی اطرافیان آقای قلعه‌نویی و پس از اطلاع‌شان از مذاکره من با پرسپولیس و دایی مطرح شد.

* علی دایی تو را از کجا و چطوری کشف کرد و به پرسپولیس آورد؟

– آقای دایی از نیم‌فصل لیگ سیزدهم گویا لیگ یک را رصد می‌کرد و من که در ایرانجوان بازی می‌کردم، یکی از بازیکنانی بودم که مورد‌توجه ایشان قرار‌ گرفتم. یک روز آقای دایی شخصا با من تماس گرفت و پرسید دوست دارم در پرسپولیس بازی کنم که من در‌حالی که شوکه شده بودم با کمال میل قبول کردم و برای مذاکره به تهران آمدم و خیلی زود هم به توافق رسیدیم.

* انگار خیلی به علی دایی ارادت داری و در مصاحبه‌ای هم از شکستن رکورد او گفته بودی که البته با واکنش‌هایی هم همراه بود!

– من مدیون علی آقا هستم اما بحث رکوردشکنی را خود ایشان به من یادآور‌ی کرده بود!

* یعنی دایی از تو خواسته رکوردش را بشکنی؟

– ببینید، ایشان همیشه به من نصیحت می‌کند که در زندگی اهداف بزرگی داشته باشم و وقتی دید من گفته‌ام دوست دارم روزی رکورد علی دایی را ارتقا دهم، با من صحبت کرد و گفت به اهداف بزرگ‌تری فکر کن. البته منظور من از شکستن رکورد دایی، رسیدن به نقطه‌ای بود که بتوانم رکورد یکی از بهترین‌های فوتبال دنیا را بشکنم و در‌واقع این حرف نمادی از اهداف بلند‌پروازانه من است.

* خب اهداف بلند‌پروازانه مهدی طارمی یا بهتر بگوییم سقف آرزوی‌های طارمی چیست؟

– دوست دارم روزی جای کریستیانو رونالدو در رئال‌مادرید بازی کنم و در ال‌کلاسیکو گل بزنم!

* برخی نگران این هستند که مهدی طارمی هم مثل خیلی از ستاره‌های فوتبال ایران خیلی زود اشباع شده ‌یا اسیر حاشیه شود و زود افول کند و نتواند به اهدافش‌ جامه عمل بپوشاند. چه پاسخی برای آن‌ها داری؟

– من زندگی‌ام را طوری مدیریت می‌کنم که مشاوره از بزرگان و اهل فن یکی از اصول اولیه و اساسی آن باشد. همیشه سعی کرده‌ام سالم زندگی کنم و وارد حاشیه نشوم. الان 2 سالی است که در تهران هستم  و فقط مسیر منزل تا ورزشگاه درفشی‌فر را بلدم!

* خب نظر ستاره پرسپولیس درباره آینده این تیم در ادامه لیگ چیست؟ پرسپولیس در نیم‌فصل دوم می‌تواند به روند صعودی‌اش ادامه دهد؟

– قطعا می‌تواند. ما به چیزی جز قهرمانی فکر نمی‌کنیم و راضی نیستیم!

* و درباره آقای گلی و کسب این عنوان پس از سال‌ها توسط یک پرسپولیسی صحبت کن.

– ‌درست است که با 11 گل در صدر جدول گلزنان هستم اما خب رقابت نزدیک است. با این‌‌همه تمام تلاشم را می‌کنم که اول‌ به خاطر موفقیت پرسپولیس گل بزنم و بعد در کنار آن هم به کفش طلا دست پیدا کنم.

خراسان ورزشی
دیدگاهتان را بنویسید