مروری بر زندگی ورزشی اشکان دژاگه

پرسپولیس اف سی: پای ثابت لیست های چند سال اخیر تیم ملی فوتبال ایران اخیرا به انتخاب بیننده های برنامه تلویزیونی نود به عنوان بهترین هافبک چپ تیم ملی بعد از انقلاب انتخاب شد.


اشکان در روز چهارم تیرماه سال 65 در خیابان صفی علیشاه تهران به دنیا آمد و در 5 سالگی به همراه پدر خود به آلمان عزیزمت کرد.

دوران ملی؛ آغاز با لباس ژرمن ها
دژاگه که زیر نظر مربیان آلمانی و در فوتبال حساب و کتاب دار آلمان رشد کرد خیلی زود توانست خود را نشان دهد و از تیم های ملی پایه این کشور، بازی های ملی خود را شروع کرد. او که هنوز سن و سال کمی داشت توانست در تمام رده های پایه ای تیم ملی آلمان انتخاب شود و به بازی گرفته شود. بازیکنی که در پست 9 و 10 بازی های زیادی را به انجام رساند و توانست در بین بازیکنانی که جویای نام بودند و  این روزها به عنوان بهترین های دنیا می شناسیم شان، جایگاهی برای خود دست و پاکند.


او بین سال های 2001 تا 2005 در تیم های ملی زیر 17، 18، 19 و 20 سال حضور داشته و در این مدت توانست در 30 دیداری که برای این تیم ها به میدان رفت 11 بار گلزنی کند.


این بازیکن در 2005 به تیم ملی امید(زیر 21 سال) آلمان دعوت شد و تا 2009 در این تیم عضویت داشت، وی در این سال های در 20 بازی برای ژرمن ها به میدان رفت و توانست در همین تعداد بازی و با توجه به پستی که داشت 4 بار گلزنی کند.


اشکان که به همراه نسل این روزهای تیم ملی آلمان رشد کرده بود در تیم های پایه ای این تیم نیز هم بازی بازیکنان بزرگی همچون مسعود اوزیل، مانوئل نوئر، سامی خدیرا و … بود، بازیکنانی که این سال ها با عملکردشان فوتبال دوستان دنیا را تحت تاثیر قرار داده اند.


اولین جنجال دوران حرفه ای؛ امتناع از بازی در برابر رژیم اشغالگر
در بازی های مقدماتی قهرمانی اروپا(2009) اشکان دژاگه از همراهی تیم ملی جوانان آلمان در بازی برابر رژیم اشغالگر امتناع کرد، موجی از واکنش ها در روزهای پس از این تصمیم گیری به سمت وی سرازیر شد، از وزیر کشور آلمان تا دبیرکل سازمان ارشد یهودیان آلمان، بلااستثنا همگی خواهان اخراج اشکات از تیم ملی آلمان بودند. اتفاقی که باعث شده بود رئیس وقت سازمان تربیت بدنی نیز از وی حمایت کند. البته این بازیکن بعدها و پس از پایان جام جهانی و همزمان با بمباران شهر غزه با انتشار تصویری از مردم آن شهر حمایت خود را از آنها بازهم اعلام کرد.

نطفه اولیه حضور در تیم ملی ایران؛ افشین قطبی
زمانی که تیم ملی ایران به مربیگری افشین قطبی خود را آماده حضور در جام ملت های آسیا 2011 قطر می کرد افشین قطبی نام بازیکنی ایرانی الاصل را در لیست خود قرار داد، اما اشکان که آن روزها به تازگی به ولفسبورگ پیوسته بود این اقدام را عملی نکرد تا 9 ماه بعد و بعد از حضور کی روش این دعوت را پاسخ مثبت دهد و در اولین بازی خود در برابر قطر به میدان برود.


اولین نمایش؛ آغاز ستاره شدن
دژاگه در 10 اسفند ۱۳۹۰ در بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل قطر از سری مسابقات هفته ششم مرحله سوم فوتبال انتخابی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در ورزشگاه آزادی برای نخستین بار در ترکیب ثابت قرار گرفت و توانست در نخستین بازی ملی خود عملکردی استثنایی داشته باشد، در آن بازی که به تساوی دو بر دو رسید هر دو گل تیم ملی توسط بازیکن تازه واردش به ثمر رسید.


مزد کم نوسان بودن؛ حضور در جام جهانی
دژاگه پس از انجام بازی هایی کم نوسان در تیم کی روش و در حالی که با سیستم مورد نظر او چفت شده بود توانست به همراه تیم ملی مسافر برزیل شود و در در برابر آرژانتین و لیونل مسی قرار بگیرد.


یک تصمیم اشتباه، مانع از خوشبختی ابدی
در اواسط نیمه دوم یکی از حساس ترین بازی های تاریخ تیم ملی فوتبال، اشکان توانست در محوطه جریمه آرژانتینی ها ایجاد خطر کند اما مدافع حریف ترجیح داد با سرنگونی وی قمار کند، قماری که برای یاران مسی برد داشت، در حالی که همه منتظر اعلام پنالتی بودند داور مسابقه ترجیح داد اعلام ادامه بازی کند، ترجیحی که یک خوشبختی ابدی را از اشکان گرفت.


و در نهایت این آرژانتین و مسی بودند که توانستند با تیرخلاص دقیقه 91 بازی سهل و ممتنع خود در جام جهانی را با پیروزی به پایان برسانند.


استمرار تا کاپیتانی تیم ملی
دژاگه در این سال های آنقدر در تیم ملی حضور داشت و پای ثابت تمام لیست های کارلوس کی روش بود که اکنون خود را به عنوان یکی از کاپیتان های تیم ملی ایران معرفی کرد و در بازی برابر ترکمنستان توانست برای اولین بار این بازوبند پرافتخار را به بازو ببندد.


دومین جنجال حرفه ای؛ این خال های کوبیده شده!
اشکان دژاگه که شاید در آغاز دوران حرفه ای فوتبال خود تصور نمی کرد روزگاری برای سرزمین اجدادی اش به میدان برود، طبق فرهنگ و رسومی که در محل زندگی اش رواج داشت، عمل کرد و به همین دلیل دست هایش را به دست خالکوب ها سپرده بود تا بنویسند و نقش و نگار بزنند اما او پس از حضور در تیم ملی ایران به اقدام به پوشیدن لباس های آستین بلند می کرد تا بازی کردن وی منافاتی با قوانین وضع شده فوتبالی ما نداشته باشد.


تا اینکه اظهارنظرهای جنجالی اعضی مستعفی کمیته اخلاق بر علیه خالکوبی ها(تاتو) این بازیکن جو جدیدی در زندگی ورزشی وی ایجاد کنند، اظهارنظرهایی که حتی رئیس فدراسیون فوتبال را نیز به واکنش واداشت، این موضوع باعث لج بازی اشکان شد و وی دیگر لباس های آستین بلند به تن نمی کند و ترجیح می دهد بدون مشکل به کارش ادامه دهد.


احترام و اعتقاد
البته دژاگه هیچ زمانی سعی نکرد تا برخلاف آداب و رسوم مردم ایران عمل کند و همیشه اعتقاداتی خود را نیز داشته است، اعتقاداتی همچون پارچه سبز رنگ نذری.


استارت حرفه ای فوتبال باشگاهی؛ هرتابرلین
اشکان که بازی حرفه ای باشگاهی خود را در رده جوانان در 1999 در تیم بروسیا برلین آغاز کرد در سال 2000 و در همان رده به هرتابرلین پیوست.


وی در سال 2004 و با پیوستن به تیم دوم هرتابرلین و انجام 56 بازی و به ثمر رساندن 21 گل خود را به سمت تیم اول این باشگاه هل داد و در 26 بازی نیز برای تیم الف هرتابرلین به میدان رفت.


او در سال 2007 پس از سه سال حضور از جمع برلینی ها جدا شد تا به ولفسبورگ برود و به مدت پنج سال نیز برای آنها توپ بزند.


اشکان که دیگر زیر نظر مربی نامدار، سخت گیر و کاربلدی همچون فلیکس ماگات در ترکیب ثابت این تیم به میدان می رفت 131 بازی برای ولفسبورگ به انجام رساند و در این تعداد بازی توانست 18 بار نیز گلزنی کند.


دژآگه در تابستان سال ۲۰۱۲ با نظر مارتین یول با مبلغی اعلام نشده از ولفسبورگ به فولام پیوست. دژاگه در ۴۴ بازی رسمی برای فولام ۶ گل به ثمر رساند و در مجموع بازی‌های قابل قبول و درخشانی را در لیگ برتر انگلیس به نمایش گذاشت.


وی در سال دوم حضور خود بازهم شاگرد فلیکس ماگات شد و خاطره خوش همکاری با وی را تکرار کرد.… و بالاخره جادوی پول
در سال 2014 اما و بعد از درخشش اشکان در بین انگلیسی ها اتفاق عجیب و غریبی افتاد و دژاگه در انتقالی غیرقابل تصور به حوزه خلیج فارس آمد و با قراردادی چهارساله به جمع یاران العربی قطر پیوست.


اتفاقی که باعث شد حتی مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به بهانه آن اشکان را روی جلد خود ببرد و به معرفی این ستاره ایرانی بپردازد، این مجله روی جلد خود با درج تصویر اشکان دژاگه این تیتر را زده است که “اشکان دژاگه، هافبک تیم ملی فوتبال ایران پس از انتقال به قطر به دنبال جام قهرمانی آسیا است.”

این مجله در چند صفحه با تیتر «ایران در قلب دژاگه» به معرفی اشکان دژاگه پرداخته و نوشته است: اشکان دژاگه، ستاره تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های جام‌جهانی با پیوستن به تیمی در لیگ ستارگان قطر به یکی از بازیکنان در حال رشد آسیا تبدیل شد اما بازیکن سابق فولام و وولفسبورگ در العربی زندگی جدیدی را آغاز کرده است و هدفی جدید برای کسب افتخار به همراه تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام ملت‌های آسیا برای خود در نظر گرفته است.


پایان
و اشکان دژاگه که این روزها برای اولین بار بازوبند کاپیتانی تیم ملی فوتبال ایران را نیز بسته است دومین سال حضور خود را در این تیم قطری سپری می کند و در 28 دیداری که برای آنها به میدان رفته است علاوه بر بازی های موثر خود موفق شده 5 بار گلزنی کند، اشکان امیدوار است تا به عنوان ستون ثابت تیم کارلوس کی روش، حضور در روسیه 2018 را نیز تجربه کند والبته بدش هم نمی آید که شمار گل های ملی خود را از عدد 6 بالاتر ببرد.

ورزش سه
دیدگاهتان را بنویسید