نگاهی به رفت و برگشت مربیان به نیمکت یک تیم/ مردانی برای تکرار شدن

 پرسپولیس اف سی : رفت و آمد در تیم های لیگ برتری اتفاق جدید نیست.

 امیر قلعه نویی در شرایطی دیروز برای اولین بار در این فصل روی نیمکت تراکتورسازی نشست و جانشین تونی اولیویرا شد که چند سال پیش اتفاقی برعکس رخ داده بود و تونی جای قلعه نویی را گرفته بود. قلعه نویی دومین حضورش در این تیم تبریزی را تجربه می کند در شرایطی که تونی سه بار حضور در تراکتور را تجربه کرده است. رفتن و آمدن یک مربی تنها مختص به تراکتورسازی نیست و مروری به تاریخچه تیم های لیگ برتری نشان می دهد اکثر باشگاه های ایرانی علاقه ویژه ای به استفاده از مربی تکراری دارند، حتی مربی تکراری خارجی.

در این میان چند مربی مانند محمود یاوری هستند که چرخش در باشگاه های مختلف را تجربه کردند. احتمالا دایره بسته مربیان داخلی، تغییرات بی حساب و کتاب مربیان، علاقه به استفاده از مربی بومی و داشتن خاطرات خوب از یک مربی باعث می شود که اینگونه بی رویه مربیان از یک تیم بروند و دوباره برگردند.اتفاقی که تقریبا هیچ جای دنیا به این شکل دیده نمی شود.جالب اینکه حتی مربیان موفق هم معمولا در بازگشت شان نمی توانند خاطرات شیرین گذشته را تکرار کنند.همین الان سرمربی چند تیم در گذشته هم هدایت تیمش را برعهده داشته است؛

استقلال تهران

استقلال تهران یکی از سردمداران استفاده چند مرتبه ای از مربیانش است. عباس رضوی اولین مربی بود که بازگشت دوباره به نیمکت آبی ها را تجربه کرد، البته استاد مسلم این موضوع منصور پورحیدری است که در پنج مقطع مختلف سرمربی آبی ها بوده است. قلعه نویی تا اینجای کار با دو بازگشت در سه مقطع سرمربی استقلال بوده است. سکوموروخوف، ناصر حجازی، صمد مرفاوی و همین پرویز مظلومی مربیانی اند که بازگشت به استقلال را تجربه کردند.

پرسپولیس

قرمزها هم کم از آبی ها ندارند. رجبعلی فرامرزی اولین مربی تکراری پرسپولیس بود. علی پروین پس از اولین مقطع مربی گری اش سه بازگشت داده است. حمید درخشان در سه مقطع کوتاه سرمربی بوده است. علی دایی و مصطفی دنیزلی هم بازگشت را تجربه کردند. جالب اینکه هم در استقلال و هم در پرسپولیس مربیان خارجی هم سابقه بازگشت به تیم را دارند. احتمال اینکه در آینده یحیی گل محمدی هم به این فهرست اضافه شود کم نیست.

سپاهان

سپاهان هم در کارنامه اش سه سرمربی تکراری دارد. اولین آن محمود یاوری است که پس از سرمربی گری در این تیم در دهه ۵۰ در دو مقطع دیگر هم سرمربی گری تیم شهرش را برعهده داشته است. فرهاد کاظمی و لوکا بوناچیچ هم در لیگ برتر بازگشت به سپاهان را تجربه کردند. هیچ یک در بازگشت موفقیت های مرتبه اول را نتوانستند کسب کنند.

ذوب آهن

جالب اینکه در بازگشت به نیمکت این تیم اصفهانی هم نام محمود یاوری می درخشد. او پس از اینکه در دهه ۴۰ سالها سرمربی ذوب اهن بود در سال ۹۲ پس از ۳۴ سال به تیمش برگشت.بهرام عاطف و رسول کربکندی هم چنین راهی را رفته اند که در این میان کربکندی با سه مقطع حضور در ذوب رکورددار است. ذوبی ها هم مربی خارجی رفت و برگشتی داشته اند او کسی نیست به غیر از یوگنی لیادین مربی معروفشان.

سایپا

همین مجید جلالی سالها در سایپا کمک مربی بوده و حتی گفته می شود در مقطعی با توافق با محمد مایلی کهن او نقش سرمربی را ایفا می کرده است. بیژن ذوالفقارنسب، مجتبی تقوی، محمد مایلی کهن دیگر مربیان تکراری سایپا به شمار می روند.

فولاد خوزستان

فولاد هم از مربی تکراری بی نصیب نبوده، مجید جلالی که سه بار سرمربی گری این تیم را تجربه کرده است. نناد نیکولیچ دو بار سرمربی موقت این تیم بوده است لوکا بوناچیچ هم پس از دوره اول سرمربی گری اش در فولاد یک مقطع کوتاه به این تیم برگشت.

ملوان بندرانزلی

با توجه به چرخه مربیان ملوان این تیم هم بارها رفت و برگشت سرمربی را تجربه کرده است. بهمن صالح نیا که به نوعی پدر ملوان محسوب می شود پس از ۳۱ سال سرمربی گری در این تیم پس از جدایی دوباره بازگشت. محمد احمدزاده هم در سه مقطع سرمربی انزلی چی ها بوده و نصرت ایراندوست در دو مقطع.

صبا

در تاریخ باشگاه نه چندان قدیمی صبا محمدحسین ضیایی با سه دوره سرمربی گری رکورددار است.یحیی گل محمدی و صمد مرفاوی دیگر سرمربیان تکراری صبا هستند.

تراکتورسازی

همانطور که گفته شد امیر قلعه نویی دومین حضورش در تراکتورسازی را تجربه می کند و تونی اولیویرا تا به امروز دو بار برگشته و سه مقطع مربی گری کرده است. اما تصور نکنید مربیان تکراری تراکتورسازی تنها به این دو مربی خلاصه می شود.واسیلی گوجا مربی محبوب تبریزی ها که اهل رومانی بود پس از ۸ سال موفق در تبریز هنگامیکه در سال ۱۳۸۲ به این تیم برگشت دوران موفقی را نداشت. محمد حسین ضیایی و احد شیخ لاری دو مربی بومی تراکتور هم رفت و برگشت را تجربه کردند. احتمال اینکه در آینده رسول خطیبی هم به این فهرست اضافه شود وجود دارد.

راه آهن

مهدی تارتار، سرمربی فعلی راه آهن برای چهارمین بار است که به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم قدیمی می نشیند. در گذشته هم امیر ابوطالب و بهروز تابانی مربیانی تکراری برای راه آهن بوده اند.

استقلال اهواز

علی حنطه سرمربی کنونی استقلال اهواز در این فصل، دومین حضورش روی نیمکت این تیم را تجربه می کند. در اینجا هم به محمود یاوری می رسیم که جزو مربیان تکراری این باشگاه قدیمی است. این باشگاه مربیان تکراری دیگری هم داشته از جمله فیروز کریمی، داریوش یزدی و…

سایر باشگاه ها

در جمع تیم های لیگ برتر تیم های استقلال خوزستان، سیاه جامگان، پدیده و گسترش فولاد به دلیل اینکه عمر زیادی ندارند هنوز کارشان به مربی تکراری نرسیده است. نفت تهران هم سالهای بسیار کمی در سطح اول فوتبال کشور حضور داشته و فعلا از مربی تکراری استفاده نکرده است.

به غیر از باشگاه های لیگ برتری در سایر باشگاه های کشور هم استفاده چندباره از یک سرمربی کاملا متداول است. بد نیست به چند باشگاه که در یکی دو دهه اخیر حضور پررنگی در سطح اول کشور داشته نگاهی بیندازیم.

فجر شیراز: اینجا هم محمود یاوری در سر صف ایستاده با سه بار حضور در این تیم. غلامحسین پیروانی معروف ترین مربی تاریخ فجر هم پس از حضور یک دهه ای اش در فجر یک بازگشت ناموفق به این تیم را تجربه کرد. علی کلانتری دیگر مربی تکراری فجر است.

پیکان:فرهاد کاظمی و حمید علیدوستی مربیان تکراری پیکان هستند. کاظمی دوبار به این تیم برگشته است.

مس کرمان: مرحوم مهدی محمدی مربی معروف کرمانی چند باری هدایت این تیم را برعهده گرفت. لوکا بوناچیچ سه بار سرمربی مس بوده و پرویز مظلومی دو مرتبه.

ابومسلم:در تاریخ باشگاه قدیمی ابومسلم سرمربیان تکراری زیادی دیده می شود از جمله علی حنطه، سید مهدی قیاسی، کاظم غیاثیان،اکبر میثاقیان، فرهاد کاظمی و خداداد عزیزی.

پاس تهران: همایون شاهرخی و ابراهیم قاسمپور سه بار سرمربی پاس تهران بودند. مهدی مناجاتی، فیروز کریمی و مجید جلالی هم نباید از قلم انداخت.

برق شیراز: محمد عباسی مربی معروف برقی ها حداقل چهار بار سرمربی این تیم بوده بعد از او نوبت به استاد حضور در همه تیم ها یعنی محمود یاوری می رسد با سه بار حضور در برق.اصغر شرفی و غلامحسین پیروانی هم در این فهرست حضور دارند.

داماش: اگر باشگاه داماش را ادامه پگاه و استقلال رشت دانست، مجید جهانپور مربی با حضور بیش از پنج بار است. سایر مربیان بومی رشتی ها را هم باید لحاظ کرد مربیانی همچون امید هرندی و افشین ناظمی.

صنعت نفت: اینجا نوبت به ابراهیم قاسمپور می رسد با چهار بار حضور. کاسیمیرو مربی پرتغالی محبوب آبادانی ها سه بار در این تیم حاضر بوده. علی فیروزی هم را نباید از قلم انداخت.

پاس همدان: علی اصغر مدیرروستا و وینکو بگوویچ.

به غیر از تیم های فوق در سایر تیم هایی که زمانی لیگ برتری بودند مثل پیام مشهد، نفت مسجد سلیمان، شاهین بوشهر و چند تیم معروف دیگر مانند ماشین سازی تبریز و… هم رفت و آمد مربیان تجربه شده است.

90tv.ir
دیدگاهتان را بنویسید