نگاهی به عملکرد ایران در رده بندی فیفا؛ از رتبه 122 تا 15 جهان

پرسپولیس اف سی:  تیم ملی فوتبال ایران در آخرین رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در سال 2015 با قرار گرفتن در رده چهل و پنجم دنیا به کار خود در این سال خاتمه داد. شاگردان کارلوس کی روش با کسب 653 امتیاز دو رده نسبت به ماه گذشته نزول داشتند اما علی رغم این نزول، در رده بندی جهانی، همچنان جایگاه خود را در رده اول رده بندی تیم های آسیایی حفظ کرده و موفق شدند سال 2015 را بالاتر از تیم های کره جنوبی، ژاپن و استرالیا به عنوان بهترین تیم قاره کهن به پایان برسانند. به بهانه آخرین رده بندی فیفا در سال جاری نگاهی داریم به فرود و فرازهای تیم ملی فوتبال ایران در این رده بندی طی سال های گذشته:

بررسی عملکرد فوتبال ایران در یک سال گذشته

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین رده بندی سال 2014 که در ماه دسامبر سال گذشته اعلام شد، در مکان پنجاه و یکم قرار داشت و اینک پس از یک سال با رتبه چهل و پنجم، سال 2015 را به پایان می رساند که این نشان از پیشرفت شش رده ای شاگردان کی روش در سال جاری دارد.

بهترین رتبه ای که تیم ایران در سال 2015 مال خود کرد، رده سی و هشتم جهان می باشد که در ماه جولای رقم خورد. بدترین رتبه تیم ملی نیز در ژانویه سال جاری بود که شاگردان کی روش در مکان پنجاه یکم قرار داشتند.

*میانگین رتبه ایران در سالی که گذشت چهل و سه می باشد.

بررسی عملکرد فوتبال ایران در چهار سال گذشته

در چهار سال اخیر تیم ملی ایران به طور میانگین در رده چهل و هفتم رده بندی فدارسیون جهانی فوتبال فیفا قرار داشته است. بهترین رتبه تیم ملی ایران در چهار سال اخیر مربوط به دسامبر سال 2013 می باشد که این تیم در رتبه سی و سوم دنیا قرار دنیا قرار داشت.

در این چهار سال اخیر بدترین رتبه کشورمان نیز به ژوئن سال 2013 باز می گردد که تیم ایران در مکان شصت و هفتم دنیا قرار داشت.

بررسی عملکرد فوتبال ایران از زمان تاسیس رده بندی فدراسیون جهانی

رتبه بندی تیم های فوتبال دنیا توسط فدراسیون جهانی فوتبال فیفا از آگوست سال 1993 آغاز شد. تیم ملی فوتبال ایران در اولین رده بندی تیم های ملی فوتبال جهان در مکان پنجاه و چهارم دنیا قرار گرفت.

می ماه سال 1996 تیم ملی ایران با قرار گرفتن در رتبه 122 جهان، ضعیف ترین عملکرد خود را در این رده بندی برجای گذاشت.

بهترین رتبه ایران در این رده بندی نیز بدون شک در خاطر همه فوتبال دوستان می باشد، ماه جولای سال 2005، زمانی که تیم ملی کشورمان برای اولین بدون دردسر راهی جام جهانی می شد، در رده بندی فیفا نیز جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص داده بود و با قرار گرفت در رده پانزدهم رده بندی فیفا یک رکورد تاریخی را از خود برجای گذاشت که با شرایط فعلی تکرار آن در حد یک رویا می باشد.

*میانگین رتبه کشورمان در رده بندی فیفا از سال 1993 تا کنون، رتبه 47 می باشد.
دیدگاهتان را بنویسید