نیمکت‌نشین لیگ اما فیکس تیم ملی؟ مهدوی‌کیا: اتفاق تازه‌ای نیست/ رامین منتظر باشد

پرسپولیس اف سی:روزنامه خبرورزشی نوشت: مهدی مهدوی‌کیا، کاپیتان اسبق پرسپولیس و تیم ملی در حالی که در آلمان مشغول مربیگری در هامبورگ است درخصوص شرایط اخیر تیم ملی، تیم سابقش پرسپولیس و… در مصاحبه‌ای اختصاصی به سؤالات ما پاسخ داد.

این روزها بحث تعطیلی لیگ ایران، نقل محافل فوتبالی است. در این رابطه شما موافق تعطیلات زیاد فعلی هستید، یا نظر دیگری دارید؟
من حقیقتاً در دنیای فوتبال تا این اندازه که فوتبال ما تعطیل می‌شود، توقف و تعطیلی ندیده‌ام و ما دائماً تعطیلی درازمدت در لیگ داریم، شاید آقای کی‌روش اعتقاد لازم را به لیگ ما ندارد و شاید به این دلیل می‌خواهد بازیکنان را بیشتر در اختیار داشته باشد تا بتواند مسائل تاکتیکی مدنظرش را جا بیندازد اما از این نظر، باشگاه‌های ما واقعاً ضرر می‌کنند چون پس از یکی، دو بازی، لیگ ۲۰ روز تعطیل می‌شود و معلوم نیست بعضی از تیم‌ها مجدداً بدنسازی می‌کنند. این مسائل باعث بروز مشکلاتی برای بازیکنان می‌شود و در هیچ جای دنیا، چنین تعطیلاتی ندیده‌ام و فقط در ایران، شاهد تعطیلات زیاد فوتبال باشگاهی‌مان هستیم البته نمی‌دانم تصمیم‌گیرنده اصلی چه کسی بوده.

درباره تساوی خارج از خانه تیم ملی ایران مقابل چین بگویید.
حقیقتاً فوتبال چین، چند سالی است که از تیم‌های درجه اول آسیا فاصله گرفته و در این بین، قطعاً پتانسیل فوتبال ما بالاتر از تیم ملی چین است اما در کل باید در بازی‌های خانگی‌مان دست پر خارج شویم و در بازی‌های خارج از خانه هم امتیاز بگیریم، با این وجود به هر صورت، کسب تک‌‌امتیاز هم در چین برای ما قابل قبول است. من بازی تیم کشورمان مقابل چین را ندیدم اما امیدوارم در بازی‌های آینده شاهد بازی‌های بهتر و نتایج خوبی باشیم.

در مورد ازبکستان چه صحبتی دارید؟
ازبکستان با بازی‌ای که در مقابل قطر و نمایش‌های اخیرش داشته، نشان داده که برای برد به مصاف حریفان می‌رود و به دنبال صعود مستقیم است. تیم ازبکستان، فوق‌العاده خطرناک است اما باید در این بازی سخت، امتیاز بگیریم تا فاصله‌مان با صدر جدول بیشتر نشود و به هر شکل ممکن ما بازی راحتی را مقابل ازبکستان پیش رو نخواهیم داشت.

شخصاً شانس چه تیم‌هایی را برای صعود مستقیم از گروه‌مان بیشتر می‌دانید؟
قبل از اینکه مسابقات شروع شود شاید بسیاری تیم‌های ایران و کره جنوبی را شانس‌های اصلی صعود می‌دانستند اما با نمایش و نتایج اخیر ازبکستان، قطعاً حالا حساب جداگانه‌ای روی ازبکستان باز شده است، با این حساب باید تا روز آخر در همه مسابقات جنگید و امتیاز کسب کرد. من فکر می‌کنم سال ۲۰۰۶ ما در تیم ملی خیلی خوب این کار را انجام دادیم و در همه بازی‌های خانگی پیروز شدیم با این وجود باز هم همه ایران و کره را شانس‌های اصلی صعود مستقیم می‌دانند و به نظر من هم ازبکستان تیم سوم گروه ما خواهد شد.

در مورد پرسپولیس و پیروزی این تیم بر سپاهان در اصفهان پس از ۱۳ سال چه نظری دارید؟
من فکر می‌کنم پرسپولیس در این فصل، بازی‌ها را خیلی خوب شروع کرده است. گل‌های این بازی را دیدم و بردن سپاهان در اصفهان هم نشان می‌دهد که پرسپولیس امسال آمده که قهرمان شود و اگر همین روند را ادامه دهد، با توجه به نمایش موفقی که فصل قبل ارائه داد، حتماً قهرمان خواهد شد.

در خصوص شانس‌های قهرمانی لیگ شانزدهم چه نظری دارید؟
پرسپولیس و تراکتور در این فصل، شروع بسیار خوبی داشتند و خودشان را به عنوان مدعیان اصلی مطرح کردند اما صحبت کردن از قهرمانی از الان کمی زود است. در این بین قطعاً سپاهان و استقلال و یکی، دو تیم دیگر می‌خواهند برای قهرمانی بجنگند اما من به شخصه دوست دارم امسال تیم محبوبم قهرمان لیگ شود.

دربی ۸۳ را دیدید؟
همیشه شرایط دربی با بقیه بازی‌ها فرق می‌کند استقلال به دلیل شرایط خاصی که داشت، آمده بود تا دربی را نبازد، تماشاچیان هم آمده بودند تا پس از دربی فصل قبل، بازی پرگلی را ببیند اما… امیدوارم از این به بعد در دربی شاهد ادامه سریال صفر- صفرها نباشیم، نتیجه‌ای که هیچ فوتبالدوستی از آن لذت نمی‌برد.

در مورد رامین رضاییان که در تیم ملی فیکس است اما در پرسپولیس برانکو به او بازی نمی‌دهد، چه نظری دارید؟
من از پرسپولیس دور هستم و نمی‌توانم در این خصوص نظر خاصی بدهم، به همین دلیل معتقدم باید به نظر برانکو احترام گذاشت چون او تصمیم‌گیرنده است. در زمان حضور خودم در پرسپولیس هم ما مشابه شرایط فعلی پرسپولیس را داشتیم. نعیم سعداوی که فیکس تیم ملی بود در پرسپولیس ذخیره بازیکن دیگرمان داود محبوب بود به هر حال من فکر می‌کنم در چنین شرایطی یک بازیکن باید منتظر فرصت باشد.

درخصوص نمایش پرسپولیس در جام حذفی چه صحبتی دارید و فکر می‌کنید در این جام هم مدعی قهرمانی خواهد بود؟
جام حذفی، جام شگفتی‌هاست. بعضی اوقات دیدیم که یک تیم دسته سومی تیم لیگ برتری را شکست می‌دهد به همین دلیل پرسپولیس از ابتدا باید محکم گام بردارد و به هیچ وجه حریفش را دست‌کم نگیرد. پرسپولیس بهترین و بیشترین تماشاگر را دارد و من خیلی امیدوارم این تیم با مربی بین‌المللی که دارد امسال چند جام را کسب کند و این اصلاً برای پرسپولیس این فصل یک رؤیا محسوب نمی‌شود.

در لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس می‌تواند موفقیتی را کسب کند؟
من گفتم پرسپولیس این فصل تیم بسیار خوبی دارد و برانکو هم مربی‌ای است که به واسطه چندین سال کار با تیم‌های مختلف آسیایی می‌تواند موفق شود. امیدوارم پرسپولیس پس از سال‌ها، در این فصل، در آسیا هم موفق شود تا تماشاگرانش خوشحال شوند.

بعضی‌ها معتقدند برانکو با افکار تدافعی‌اش در دربی و کسب نتیجه مساوی در شرایطی که پرسپولیس، شرایط بهتری داشت استقلال و سرمربی‌اش را به نوعی از بحران درآورد؟
استقلال نفرات خوبی در اختیار دارد و در دو بازی اخیر شرایطش بهتر شده است. بهتر شدن اوضاع استقلال هم هیچ ارتباطی به دربی ندارد و نباید برانکو را متهم کنیم.

درخصوص بیرانوند و عملکردش در تیم ملی و پرسپولیس چه نظری دارید؟
یکی از مهم‌ترین پست‌های فوتبال، دروازه‌بان است و وقتی دروازه‌بان مطمئنی در یک تیم باشد خیال آن تیم راحت خواهد شد. پرسپولیس با حضور بیرانوند، موفق شده ضعف فصل قبل یعنی دریافت گل‌های زیاد را برطرف و آن را به نقطه قوت تبدیل کند. بیرانوند علاوه بر پرتاب دست استثنایی‌اش، شجاعت خوبی دارد و در صورت ادامه روند فعلی قادر است سال‌ها دروازه پرسپولیس و تیم ملی را بیمه کند.

بازی‌های تیم ملی فوتسال کشورمان را دنبال می‌کنید؟
تیم ملی فوتسال واقعاً شاهکار کرده و با بازی‌های خوب چشم همه دنیا را به فوتبال کشورمان خیره کرده است. تیم ما مقابل برزیل عالی بود و به نظرم خیلی باید روی فوتسال کشورمان سرمایه‌گذاری کنیم. با پتانسیل بالایی که از گذشته در زمینه مسابقات گل کوچک و فوتسال داریم ما می‌توانیم همیشه جزو سه تیم برتر جهان باشیم.

نقطه ضعف فعلی پرسپولیس را در حال حاضر در کجا می‌دانید؟
من فکر می‌کنم پرسپولیس در تمامی پست‌ها بازیکنان خوبی دارد، در این بین برانکو از آنجا که دفاع وسط مطمئنی جز سیدجلال ندارد، محمد انصاری را از دفاع چپ به دفاع میانی انتقال داده است اما اگر انصاری در دفاع چپ بازی می‌کرد قطعاًٌ شرایط بهتری داشت.

درخصوص خارجی‌های پرسپولیس که اکثراً نیمکت‌نشین و سکونشین هستند چه نظری دارید؟
بازیکنان خارجی تأثیرگذار و در سطح بالا باید به پرسپولیس بیایند. پرسپولیس زمانی به فوتبال اروپا و سایر تیم‌ها بازیکن صادر می‌کرد اما حالا متأسفانه بازیکنان خارجی را به تیمش می‌‌آورد که معمولاً نیمکت‌نشین و سکونشین هستند کاری که چندان زیبنده تیم بزرگ پرسپولیس نیست.

عملکرد تیم ملی نوجوانان کشورمان چطور بود؟
یکی از معدود تیم‌هایی که بازی‌هایش را پیگیری می‌کنم، تیم ملی نوجوانان است من خیلی به تیم‌های پایه علاقه دارم و به عزیزان زحمتکش این تیم تبریک می‌گویم و با افتخار از این نکته حرف می‌زنم که به طور جداگانه هم به مربیان و مسئولان تیم نوجوانان زنگ می‌زنم تا به آن‌ها تبریک بگویم. آقای چمنیان واقعاً در این مدت کوتاه بسیار خوب کار کرده و موفق شده با تیم نوجوانان به نتایج خوبی برسد. تغییرات و موفقیت در تیم‌های پایه خیلی می‌تواند در فوتبال ما تأثیرگذار باشد.

از فعالیت‌تان در تیم هامبورگ آلمان حرف بزنید.
من مانند سال گذشته با تیم‌های پایه هامبورگ کار می‌کنم و تیم‌های ۱۱ تا ۱۹ سال در بخش هجومی را تمرین می‌دهم. شرایط تیم‌های پایه هامبورگ بسیار خوب است و برعکس تیم بزرگسالان، نتایج بسیار خوبی گرفته‌اند متأسفانه سرمربی تیم بزرگسالان هامبورگ نیز به دلایل نتایج ضعیف یک‌شنبه شب اخراج شد.

از کلاس‌های مربیگری خودتان بگویید.
در چند ماه آینده کلاس B پروفشنال را پشت سر خواهیم گذاشت؛ کلاسی که خوشبختانه در هامبورگ برگزار خواهد شد و به احتمال فراوان با فریدون زندی در آن حضور خواهیم یافت. دوست دارم مدارک مربیگری‌ام را کامل کنم و خدا را شکر کارهایم در این زمینه خیلی خوب پیش می‌رود.

درخصوص مربیگری الکساندر نوری سرمربی ایرانی وردربرمن چه صحبتی دارید؟
الکساندر نوری بازیکن ایرانی‌الاصلی است که البته در تیم‌های معروف و دسته اولی بازی نکرده و در دسته دوم و دسته سوم فوتبال آلمان بازی کرده و امسال هم چون سرمربی سابق این تیم خوب کار نکرد، الکساندر نوری از تیم زیر ۲۳ ساله‌ها به تیم بزرگسالان آمد. در اولین بازی متأسفانه تیم وردربرمن در دقایق پایانی باخت اما در دومین بازی با هدایت الکساندر نوری موفق شد تیم ولفسبورگ را شکست دهد به همین دلیل فعلاً آقای نوری به عنوان سرمربی، موفق شد در تیمش کار کند به هر حال من به عنوان یک ایرانی امیدوارم الکساندر نوری از شانسی که به ایشان داده شده در فوتبال استفاده کند اما خودم روی ایشان شناخت خاصی ندارم.

در خصوص شانس‌های قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا چه نظری دارید؟
قطعاً تیم‌هایی مثل بارسلونا، رئال مادرید و بایرن شانس‌های قهرمانی این فصل هستند اما من شخصاً دوست دارم بایرن قهرمان اروپا شود، تیمی که سرمربی بسیار خوبی دارد و از بازیکنان خوبی نیز بهره می‌برد. آنچلوتی تجربه لازم را در چمپیونز لیگ دارد و حتماً می‌تواند بایرن را به قهرمانی برساند.
دیدگاهتان را بنویسید