پنجعلی: حضور بازیکنی مثل طارمی کم نظیر بود، می‌خواهند خرابش کنند

 پرسپولیس اف سی : پیشکسوت فوتبال پرسپولیس گفت: افزایش فشار روحی و روانی روی بازیکنان بویژه مهدی طارمی نتیجه عکس خواهد داد و مشکلی را حل نخواهد کرد و هر چند حمایت هواداران کم نظیر بوده است اما راه دیگری جز این نیست و باید آرامش را به تیم برگردانیم.

محمد پنجعلی در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس افزود: به نظر من بچه‌ها تحت فشار روحی و روانی هستند و یکسری هم به این مساله دامن می‌زنند و بازیکنان تحت تاثیر این فشار تمرکز و دقت لازم را برای بهره‌برداری از توانایی‌های فنی فردی و تیمی ندارند. هم بچه‌های تیم و هم هواداران باید حواسشان به این مساله باشد، چون حرکت در این مسیر و افزایش این فشارها نتیجه عکس داده و نه تنها اوضاع را بهتر نمی‌کند بلکه کار را سخت‌تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: به عقیده من، بعضی هم از روی عمد و با علم نسبت به مساله‌ای که گفتم فشار را زیاد می‌کنند و اتفاقا روی نفرات خاصی هم زوم می‌کنند، مثلا سراغ مهدی طارمی می‌روند که هم جوان است و هم گلزن برتر تیم به حساب می‌آید یا سراغ سوشا مکانی می‌روند که دروازه‌بان اول تیم به حساب می‌آید و می‌دانند احساسی است. روی بازیکنان خاص زوم می‌شوند تا آرامش را از آنها و از تیم بگیرند.

پنجعلی در پاسخ به این مساله که حداقل در این فصل هواداران فراتر از همه پیش‌بینی‌ها صبوری و با تیم همراهی کرده‌اند و به جهت حمایتی که داشتند کمترین فشار وارد شده است، خاطرنشان کرد: نمی‌توان منکر این مساله شد که هواداران امسال بیش از همیشه از تیم حمایت کرده‌اند ولی با این وجود، بزرگی پرسپولیس و احساسی که بازیکنان برای جبران نتایج دارند، این فشار را ایجاد می‌کند. از سوی دیگر هر مشکل کوچکی در پرسپولیس بزرگ می‌شود وگرنه در تمام تیم‌های دیگر خیلی از بازیکنان چه در تیم و چه خارج از آن خیلی مسائل دارند ولی هیچ انعکاسی ندارد و حالا اگر فشار بیشتر شود، نتیجه‌ای هم نمی‌گیریم. چند روز پیش جمله‌ای می‌خواندم که منسوب به فرگوسن بود. او گفته بود؛ «تیم روز بد هم دارد و در اینجا است که هوادار باید حمایت کند و تیم را برگرداند». الان هم پرسپولیس از نظر فنی خوب کار می‌کند ولی بازیکنان حساس تیم مورد هدف هستند. حضور بازیکنی مثل مهدی طارمی در پرسپولیس، طی چند سال گذشته، واقعا کم نظیر بوده است. اینکه بازیکنی با این قد و قواره و توانایی بدنی، آن جلو بازی کند . با این فیزیک، سرعت داشته باشد و در کورس‌ها دفاع را جا بگذارد و تکنیک هم داشته باشد، کمتر اتفاق می‌افتد. معلوم نیست، چند سال باید بگذرد تا بازیکنی مثل او دوباره به پرسپولیس بیاید و سوال من این است که چرا او در تیم ملی آنقدر راحت‌تر و مثبت‌تر کار می‌کند؟ به نظر من دلیلش به خاطر مسائل روحی و روانی است. اینکه حتی در تیم ملی کشور هم این قدر که در پرسپولیس فشار و توجه وجود دارد، دیده نمی‌شود. همه ما می‌بینیم که وقتی طارمی توپی را خراب می‌کند، چقدر عصبی می‌شود و معلوم است خودش را مواخذه می‌کند. این به خاطر مسوولیت و فشاری است که روی دوش خودش احساس می‌کند.

کاپیتان سابق تیم‌های پرسپولیس، ملی و منتخب آسیا با اشاره به پنالتی بازی قبل تصریح کرد: به نظرم از چهره طارمی و جوی که وجود داشت هم معلوم بود که او نباید پشت آن ضربه می‌ایستاد. البته خدا وکیلی ضربه را هم خوب و محکم زد ولی بیرانوند قبل از ضربه او در پیش بینی 50 – 50 در جهت درست شیرجه رفته بود که به توپ رسید. البته سرمربی با توجه به شرایطی که ما از آن بی‌خبریم تصمیم‌گیری می‌کند و این حرف من یک نظر شخصی است که اگر من بودم با فشاری که روی طارمی بود، پنالتی را به او نمی‌دادم، چون احتمال خراب شدن پنالتی همیشه وجود دارد و در این مواقع اگر پنالتی خراب شود، فشار بیشتر می‌شود. البته وقتی تصمیم آقای برانکو آن بود، طارمی باید اجرا می‌کرد. البته پنالتی زدن به ظاهر آسان است. من خودم پنالتی خراب کرده‌ام، آن هم زمانی که کلی تجربه داشتم و کاپیتان بودم. یکی از پنالتی‌هایی که خراب کردم جلوی عربستان بود. آن روز وقتی پشت توپ ایستادم، یکدفعه با خودم گفتم چرا دروازه اینقدر کوچک شد، چرا دست‌های الدعایه اینقدر دراز شده است، فیلمش وجود دارد. حتی یک لحظه برگشتم به دروازه خودمان نگاه کردم ببینیم چرا ابعاد دروازه اینطور شده است! تاثیر فشار روانی خیلی زیاد است و حتی با تجربه‌ها را می‌تواند اسیر خود کند.

پنجعلی ادامه داد: در شرایط فعلی ما پیشکسوتان و هواداران فقط باید از تیم حمایت کنیم. بویژه که می‌دانیم یکسری باخت‌ها هم چطور به تیم تحمیل شد و من نمی‌خواهم دوباره آن مسائل را مطریح کنم. فاصله امتیازی در جدول خیلی زیاد نیست. پرسپولیس باید امتیازات را جمع کند و بعد منتظر نتایج حریفان بمانیم.

پیشکسوت پرسپولیس درباره ارزیابی خود از دلیل آمار بالای کارت‌های زرد دریافتی توسط بازیکنان افزود: دلیل این امر همان فشار روانی و عصبیت است. خیلی از این اخطارها به خاطر اعتراض یا خطاهایی دریافت شد که هیچ ثمری نداشته است. فکر نمی‌کنم در این موضوع بتوان از برانکو هم توقع خاصی داشت، چون خود او الان بیشتر از همه تحت فشار است و خیلی خودش را کنترل می‌کند تا با اخطار و اخراج روبرو نشود. در این شرایط ما پرسپولیسی‌ها باید تلاش کنیم و در حد توانمان آرامش را به تیم برگردانیم.
دیدگاهتان را بنویسید