پیش بازی ایران-ترکمنستان: روز صدرنشینی یوزها

 پرسپولیس اف سی:ایران فردا پنجمین بازی خود در راه جام جهانی ۲۰۱۸ را انجام می دهد.

دور برگشت دیدارهای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸/جام ملتهای ۲۰۱۹ از فردا( پنجشنبه ۲۱ آبان) برای ایران آغاز می شود. ایران در پنجمین بازی خود در این چارچوب در ورزشگاه آزادی میزبان ترکمنستان است. دیدار رفت دو تیم یک-یک مساوی شد و فردا فرصت خوبی است که ایران با گرفتن انتقام آن بازی خود را به صدر جدول گروه D دیدارهای انتخابی برساند. با توجه به اینکه از هر گروه تیم های اول شانس صعود مستقیم به دور بعدی دارند صدرنشینی اهمیت ویژه ای برای یوزهای ایرانی دارد.

در دور برگشت، ایران در سه بازی میزبان است و بازی خارج از خانه اش هم مقابل گوام است و این موضوع کار را برای شاگردان کی روش کمی راحت کرده است. ایران در حال حاضر با یک بازی کمتر نسبت به چهارتیم دیگر گروه ، با ۸ امتیاز و پس از عمان ۱۱امتیازی در رتبه دوم جدول گروه D مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات قرار دارد. ترکمنستان هم ۷امتیازی است. گوام هم با ۷ امتیاز در رده چهارم دیده می شود. هند بدون امتیاز به قعر جدول دوخته شده است. در دیگر دیدار گروه نیز فردا هند و گوام به مصاف هم می‌روند و عمان در این هفته از مسابقات استراحت دارد. هند می تواند در این بازی به اولین امتیازهای خود در این گروه دست پیدا کند.

به هرترتیب به نظر نمی رسد ترکمنستان حریف سختی برای ایران باشد. نتیجه بازی رفت هم در شرایط ویژه ای برای ایران رقم خورد. ملی پوشان با یک سفر طولانی خود را به محل بازی(داش‌آغوز) رساندند از طرفی زمین بازی هم چندان هموار نبود. ترکمنستان در آخرین رده‌بندی فیفا در رده ۱۲۱ دنیا قرار گرفت و اختلافش با ایران را به ۷۸ پله رساند.ایران هم که تیم اول آسیا و ۴۳ جهان است.با توجه به تفاضل گل بهتر ایران نسبت به عمان ایران با یک برد خانگی به راحتی صدرنشین می شود.

لشگر غایبان

ایران برای بازی فردا مشکلاتی هم دارد. پژمان منتظری و سید جلال حسینی دو مدافع وسط تیم ملی مصدوم هستند. مهدی طارمی محروم است. سردار آزمون هم آسیب دیده است. آندرانیک تیموریان و سعید عزت اللهی هم برای گرفتن ویزای گوام به خارج سفر کرده اند، هرچند که مشکلی برای بازی پنجشنبه ندارند. در این شرایط کارلوس کی روش دو زوج مهمش را از دست داده؛ سیدجلال- پژمان در خط دفاعی و طارمی- سردار در خط حمله. احتمالا سرمربی تیم ملی در خط دفاعی به سراغ زوج کنعانی زادگان- پورعلی گنجی می رود.در خط حمله هم فرصت خوبی در اختیار قوچان نژاد و کریم انصاری فرد قرار گرفته است.

تاریخچه بازی دو تیم

ایران و ترکمنستان ۷ مرتبه مقابل هم قرار گرفته اند که حاصل آن دو پیروزی برای ایران، ۳ تساوی و ۲ برد برای ترکمنستان بوده است. دو تیم در هفته نخست از مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام جهانی ۲۰۱۹ امارات برابر هم به میدان رفتند که ترکمنستان شکست یک بر صفر برابر ایران را با تساوی یک بر یک عوض کرد تا یک شگفتی بزرگ را رقم بزند. حالا بعد از ۱۱۸ روز دو تیم دوباره برابر هم قرار می‌گیرند. جالب اینکه ایران ۲۲ سال است ترکمنستان را نبرده است.ایران در دو بازی اول خود مقابل ترکمنستان پیروز شد اما در پنج بازی آخر نتوانسته حریف خود را شکست دهد.

تماشای این بازی برای تماشاگران رایگان اعلام شده و این امیدواری وجود دارد که با حمایت تماشاگران ایران طلسم برنده نشدن برابر ترکمنستان را بشکند.

وب سایت رسمی نود
دیدگاهتان را بنویسید