چوک: پرسپولیس در حد سری A ایتالیاست

پرسپولیس اف سی:  سرتن چوک، کمک مربی پرسپولیس، در مصاحبه با سایت کروات اسپورتارنا از تجربیات حضورش در فوتبال ایران صحبت کرد.

این مربی باتجربه و شناخته شده در فوتبال کرواسی این فصل راهی تهران شد تا به عنوان دستیار برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس فعالیت کند. تصمیمی که بسیاری را در کرواسی متعجب کرد

او در مصاحبه با اسپورتارنا از دلایلش برای گرفتن چنین تصمیمی صحبت کرد:

برای شروع بگویید که چرا تصمیم گرفتید به ایران بروید؟

آشنایی و همکاری حرفه‌ای من با برانکو ایوانکوویچ از سال 2000 آغاز شد و از سال 2007 این همکاری بیشتر شد. در آن زمان او مربی دینامو بود و من مربی لوکوموتیو. ما با هم در تبادل بازیکنان جوان و رساندن آنها به تیم اول همکاری می‌کردیم ضمن اینکه در تعدادی از سمینارهای خارجی و همین‌طور آنالیز تیم‌ها همکاری داشتیم و این همکاری در طول فصل‌ها و سال‌های بعد ادامه پیدا کرد بنابراین وقتی او پیشنهاد حضور در ایران را به من داد من تردیدی در پذیرفتن آن نداشتم و به ایران رفتم.

نقش شما در پرسپولیس چیست؟

نقش‌های متعددی دارم اول از همه کمک مربی هستم، کمکی در طراحی تمرینات نقش دارد. همین‌طور مشغول آنالیز حریفانی هستم که پرسپولیس در لیگ با آنها روبه‌رو می‌شود. ما در اینجا کارهای بسیار پرفشاری انجام می‌دهیم که به تلاش و سازماندهی روزانه و هفتگی زیادی نیاز دارد تا بتوانیم همه انتظاراتی که از ما می‌رود را برآورده کنیم.

چند کروات در باشگاه پرسپولیس حضور دارند؟

علاوه بر من و سرمربی تیم برانکو ایوانکوویچ، ایگور پانادیچ هم هست که مربی دروازه‌بان‌هاست و همین‌طور مارک استیلینویچ مربی بدنساز تیم. او جوان‌ترین و البته از نظر بدنی آماده‌ترین کروات باشگاه است. به لطف کار او ما یکی از آماده‌ترین تیم‌های ایران را در اختیار داریم.

نظر ایرانی‌ها درباره کروات‌ها چیست. آیا مشکلی در این کشور داشته‌اید یا در مقابل تجربه‌‌ مثبتی که بخواهید تعریف کنید؟

ایرانی‌‌ها مردم بسیار پرافتخاری هستند که سال‌ها در مقابل تحریم‌های اقتصادی غرب مقابله کردند و به رشد اقتصادی‌شان ادامه دادند. 80 میلیون ایرانی عاشق فوتبال هستند و در این کشور سرمایه‌گذاری زیادی در زیرساخت‌های ورزش و به ویژه فوتبال صورت گرفته و البته در ورزش‌های مانند فوتبال و والیبال مربیات کروات نقش زیادی در فوتبال ایران داشته‌اند و کاملا در این کشور پذیرفته شدند. مربیانی مانند ایوویچ، استانکو، برانکو، بلاژویچ، کرانچار، فرانچیچ، بوناچیچ، بگوویچ، مائیچ، اسکوچیچ و استیماچ در ایران کار کرده‌اند. بیشتر مردم ایران شیعه هستند و عقاید مذهبی‌شان اهمیت زیادی در زندگی‌شان دارد. برای من نامطلوب‌ترین تجربه بودن در ایران تنها دوری از خانه است.

از زندگی در ایران تا به حال چه تعصی گرفته‌اید؟

تهران یک کلان شهر با 15 میلیون جمعیت است بنابراین ترافیک یک مشکل محسوب می‌شود مخصوصا که تجربه رانندگی در تهران یک تجربه عجیب است. شما هر روز 3، 4 ساعت را در ماشین سپری می‌کنید. مردم گرم و دوستانه برخورد می‌کنند و البته بعضی‌ها کمی در برخورد مردد هستند و شما مدت بیشتری نیاز دارید تا علاقه آنها را به دست بیاورید. زندگی ایرانی‌ها کاملا به خانواده و ارزش‌های سنتی‌شان وابسته است بنابراین سرگرمی‌هایی مانند رفتن به سفر، رستوران، پیاده‌روی و تئاتر کمتر اتفاق می‌افتد.

می‌توانید لیگ ایران را با لیگ کروات مقایسه کنید؟

لیگ ایران 16 تیمی است و مطمئنا از لیگ کرواسی قوی‌تر است. هرچند ما باشگاه‌های بزرگی مثل دینامو، هایدوک و ریکا داریم که کیفیت لیگ ما را با لیگ‌های متوسط اروپایی مانند سوئیس، اتریش و بلژیک برابر می‌کند. مربیان در ایران بسیار محبوب هستند و رقابت‌های لیگ به شکل‌های مختلف مانند رادیو، تلویزیون و به صورت آنلاین پوشش داده می‌شود. بازی‌های خانگی تیم ما حداقل با 50 هزار نفر برگزار می‌شود و فکر می‌کنم قابل مقایسه با بازی‌های سری A ایتالیا نباشد.

آیا بازیکنی از پرسپولیس می‌تواند برای دینامو بازی کند؟

بعضی از بازیکنان پرسپولیس این کیفیت را دارند که در سری A بازی کنند نه تنها برای دینامو. البته این را هم باید بگویم که با توجه به شرایط فرهنگی متفاوت جا افتادن بازیکنان ایرانی در سایر لیگ‌ها دشوار است.

آیا ممکن است برای طولانی مدت در ایران بمانید؟

هر مربی‌ای براساس مدت زمانی که بتواند خوب نتیجه بگیرد به کارش ادامه می‌دهد. البته با توجه به عملکرد خوب برانکو ما از امنیت شغلی خوبی برخورداریم. اینکه در اینجا بمانیم در ذهن ما هست اما در فوتبال کسی از یک ماه آینده خبر ندارد.

تفاوت غذاها بین ایران و کرواسی چیست؟

در مجموع غذاها خوشمزه و خوب است. گوش خوک در ایران صرف نمی‌شود اما کباب‌های خوب و پلوهای خوشمزه‌ای درست می‌کنند همین‌طور سوپ، سالاد و تنلقاتی مثل پسته، بادام و چیزهای خوشمزه دیگر
دیدگاهتان را بنویسید