کفاشیان همچنان به فوتبال می‌خندد

پرسپولیس اف سی: علی کفاشیان انسان زرنگی است که معمولا با مصاحبه نکردن، بزرگترین بحران‌ها را هم پشت سر می‌گذارد. او هر بار پیش از شروع انتخابات فدراسیون دست به کارهای عجیبی می‌زند که دود از سر اهالی رسانه بلند می‌کند، اما نوشتن تا کجا؟ تا چه زمان از اتفاقات این فوتبال – از فدراسیون، سازمان لیگ، تیم ملی و هیات فوتبال تهران و دیگر شهرها – نوشته شود و هیچ مرجعی به آن رسیدگی نکند؟

علی کفاشیان همان طور که بارها در پربیننده ترین برنامه ورزشی کشور نشان داده شد، هر فردی که دلخواهش باشد را به عنوان رییس هیات فوتبال شهرهای مختلف برمی‌گزیند و آنها نیز در مقابل، به رییس خندان رای می‌دهند تا محکم روی صندلی اش باقی بماند، درست مثل اینکه انتخاب رییس جمهور را به استاندارها بسپرید؛ استاندارهایی که خود رییس جمهور انتخاب می کند.

رای آوردن روسای هیات فوتبال‌های مختلف، یکی از راه‌های جمع کردن آراست. هبه کردن تیم‌ها به شهرهای مختلف از دیگر راه‌هایی است که کفاشیان به راحتی آن را انجام می‌دهد و در قبالش، رای‌های بیشماری مال خود می‌کند.

در آستانه انتخابات تیم‌هایی هستند که مثلا از تهران راهی شهری در جنوب می‌شوند و مسوولان هیات فوتبال این شهر، با قیمتی نزدیک به سه میلیارد ریال آن را به شهری دیگر که وضع مالی خوبی دارد واگذار می‌کنند. جزیره کیش به تازگی یکی از این تیم ها را خریداری کرده است.  شهر فروشنده حالا آماده شروع انتخابات فدراسیون فوتبال است تا به کفاشیان رای داده و او مجددا رییس فدراسیون شود تا باز هم از این درآمدها نصیب آنها شود.

در این میان مشخص نیست چرا سازمان بازرسی کل کشور و مسوولان مربوطه به ماجراهای این چنینی ورود نمی‌کنند و به این وضعیت اسفبار فوتبال پایان نمی‌دهند.

قطعا علی کفاشیان تنها فردی نیست که دست به این کار می‌زند. حتما از شیوه واگذاری جام جهانی به آلمان، قطر و روسیه باخبر هستید. این شیوه‌ای است که سپ بلاتر پیش گرفت و با استفاده از آن، سال‌ها روی صندلی ریاست فیفا نشست. او میزبانی داد و رای و پول جمع کرد تا امروز که به جرم ‌های مختلف از کارش برکنار شده تا به پرونده‌اش رسیدگی شود. روسای فدراسیون‌های بسیاری هستند که چنین وضعیتی دارند و حالا در دادگاه‌های عالی مشغول جواب پس دادن هستند اما در ایران همچنان به شیوه سنتی عمل می‌شود. رسانه‌ها از کفاشیان می‌پرسند و کفاشیان با جواب ندادن به مرحله بعد  صعود می‌کند، در مرحله بعد نیز با خنده به فینال می‌رود!

شاید خیلی ها معتقد باشند باید از پایه با فساد برخورد کرد اما این شیوه قدیمی دیگر جواب نمی‌دهد. حالا باید از بالا با فساد برخورد کرد و به اتهامات کفاشیان و زیر دست هایش رسیدگی کرد. وقتی رییس فدراسیون در فساد غرق باشد نمی‌توان مقابل زیرمجموعه‌اش اقتدار داشته باشد و همین موضوع سبب گسترش فساد در کل بدنه فوتبال خواهد شد. شاید اگر فدراسیون پاکی داشتیم، می‌شد امروز به رسیدگی به پرونده باج گیری کی‌روش و برگزاری اردوها در کشورهایی که سودش مستقیما به جیب سرمربی می‌رود هم رسیدگی کرد. شاید می‌شد به انتخابات روسای هیات های فوتبال و رای آوردن چند باره رییسی که کل فوتبال تهران – اعم از تیم های باشگاهی بزرگسالان، امیدها، جوانان و نوجوانان – از دست او شاکی هستند، رسیدگی کرد.

شاید فردا پول‌های بیشتری در این آشفته بازار جا به جا شود و نتوان آنها را بازگرداند، پس همین امروز جلوی ضرر را بگیرد و ببندید این دکان را / بانک ورزش
دیدگاهتان را بنویسید