گزارشی تکان دهنده از آمبولانس های تبلیغاتی در ورزشگاه تختی/ در ظاهر آمبولانس، در باطن وانت

اتفاقی که روز بازی نفت تهران و پرسپولیس در ورزشگاه تختی افتاد، دلهای بسیاری را به درد آورد.

به گزارش پرسپولیس اف سی و به نقل از وب سایت رسمی برنامه نود، درگذشت این هوادار ۶۹ ساله به اندازه کافی دردناک بود ودرباره این اتفاق هم مسئولان مختلف اورژانس، ورزشگاه تختی و دیگر کسانی که مربوط به این ماجرا هستند، صحبت کرده اند. اما ابهاماتی هم در این باره مطرح است که ای کاش کسی پیدا شود و آنها را برطرف کند.

شاید اگر بخواهیم دقیق تر به ماجرا نگاه کنیم، حضور دو آمبولانس داخل ورزشگاه تختی شاید خیالها را راحت می کرد. اینکه دو آمبولانس مجهز داخل ورزشگاه تختی بوده اند که در صورت یک اتفاق غیرمترقبه وارد کار می شوند و جان آسیب دیده یا آسیب دیدگان را نجات می دهند.

در خلال بازی نفت و پرسپولیس، دو مورد از حال رفتن هواداران به وجود آمد و اتفاقا مورد اول به فوت انجامید. اینکه چرا در ورزشگاه دو آمبولانس شیک وجود داشته باشد اما آنها به وضعیت بیماران نرسند، یک تراژدی واقعی است.

اما آیا چرا آمبولانسهای داخل ورزشگاه نتوانسته بودند به وضعیت بیماران برسند و اساسا چرا دو آمبولانس و اتوبوس اورژانس خارج از ورزشگاه بوده اند؟

عباسی مدیر روابط عمومی اورژانس تهران در این باره می گوید: زمانی که مردم به سراغ آمبولانسهای داخل ورزشگاه می روند، آنها اعلام می کنند جزو تبلیغات محیطی هستند و نمی توانند کمکی به بیماران کنند.»

در واقع طوری پارک شده اند که تصاویر تلویزیونی نشانشان دهد و شماره تلفن و نام آمبولانس خصوصی تبلیغ شود و البته ظاهرا در نقش وانت ظاهر شده اند و هیچ امکاناتی نظیر احیا و یا دستگاه اکسیژن نداشته اند. فقط پارک شده اند و پول داده اند تا تبلیغ شوند.

آن وقت آمبولانس های ۱۱۵ خارج از ورزشگاه و در فاصله سه دقیقه ای ورزشگاه بوده اند. دو دقیقه که التماس مردم به آمبولانس های خصوصی طول کشیده، سه دقیقه هم طول کشیده تا آمبولانس های اصلی بیایند و ۵ دقیقه هواداران پرسپولیس زیر دست مردم بوده و هر کس هم با هر روشی دست به احیا زده و در نهایت تلاشها به جایی نمی رسد و هوادار بخت برگشته فوت می کند.

چه کسی باید پاسخگو باشد؟ این آمبولانس ها جزو تبلیغات محیطی لیگ برتر است یا هیات فوتبال تهران؟ یا ورزشگاه تختی؟ به چه قیمت؟ به قیمت جان افراد؟

در این باره با حجت الله بهمنی مدیر روابط عمومی سازمان لیگ تماس گرفتیم. وی با تسلیت به خانواده هوادار پرسپولیس گفت: دو گروه آمبولانس برای مسابقات لیگ برتر در نظر گرفته می شود. گروه اول آمبولانس های ناجی هستند که به برای رسیدگی به وضعیت بازیکنان و مربیان درنظر گرفته شده اند. دسته دوم برای آمبولانس هایی هستند که خارج از ورزشگاه مستقر هستند و اتوبوس اورژانس هم کنارشان حضور دارد و برای رسیدگی به وضعیت مردم تعبیه شده اند. گروه دوم زیرنظر اورژانس تهران هستند اما گروه اول کاملا خصوصی هستند و با باشگاهها قرارداد دارند. اوژانس تهران مسئول رسیدگی به تماشاگران و حفظ جان آنان است و تا آنجایی که می دانم خیلی سریع بالای سر بیمار رسیدند اما بیمار چون سن بالایی داشت و سابقه کسالت هم داشت جان به جان آفرین تسلیم کرد.» اما سوال این است که چرا آمبولانس های خصوصی به این هوادار کمک نکرده اند؟ چرا حرفهای مدیر روابط عمومی اورژانس تهران با حرفهای دیگر مدیران فرق دارد؟ واقعا پشت دروازه ها آمبولانس پارک شده بود یا وانت؟
دیدگاهتان را بنویسید