گزارش ویژه از جدیدترین بیزینسِ شهریار/ سرآشپز؛ علیِ دایی

پرسپولیس اف سی: تهران، تجریش، طبقه سوم بازار ارگ و در مجاورت رستوران‌های به‌هم‌چسبیده، رستوران علی دایی هم فعال شده است. البته شایعات زیاد است. می‌گویند کل این طبقه به‌طور اختصاصی در اجاره و یا مالکیت آقای گل فوتبال جهان است. رستوران لوکس اوِنیو که دقیقا در این روزهای خبرساز ذهن‌ها را به سمت پاریس می‌برد، حالا سه‌ماهی می‌شود که نمایندگی رسمی‌اش در تهران را به دایی سپرده است. البته این نام علی دایی است که در تهران این رستوران را به شهرت رسانده؛ به ویژه زمانی که خودش با تمام مشغله‌های کاری از سر زدن به رستوران غافل نیست و ماهی چندین‌بار در آن حضور می‌یابد. در این لحظات مردم برای دیدن او و گرفتن عکس‌های یادگاری از طبقات دیگر بازار ارگ راهی طبقه سوم می‌شوند. یکی از پرسنل بازار می‌گوید: «وقتی آقای دایی به اینجا می‌آید، بازار شلوغ می‌شود. مردم او را خیلی دوست دارند و می‌دانند که در اینجا رستوران زده است. با او هم‌صحبت می‌شوند و عکس می‌گیرند.»

علی دایی زمانی که وارد رستوران می‌شود، مانند مشتری‌ها سر میز می‌نشیند و سفارش غذا می‌دهد. گاهی نیز با همسر و فرزندش برای صرف غذا رستوران اونیو را انتخاب می‌کنند. این فرد ادامه می‌دهد: «آقای دایی با آمدنش به رستوران سبب شلوغ شدن آن می‌شود. برای همین این قسمت از بازار مورد توجه بسیاری قرار دارد.»

خانم 40ساله‌ای که برای خرید به بازار آمده، بعد از خرید برای تهیه ناهار رستوران اونیو را انتخاب کرده است. او مالک رستوران را می‌شناسد و می‌گوید: «دیروز از طریق تبلیغی که در وایبر برای من آمده بود متوجه شدم اینجا برای علی دایی است. امروز که برای خرید آمدم، سری هم به این رستوران زدم. قبل از آن نمی‌دانستم دایی در اینجا رستوران زده است.» با این حال، این خانم از رستوران فرانسوی اونیو اطلاعاتی ندارد و عنوان می‌کند غذایی که انتخاب کرده، فرانسوی نیست.

علی دایی که با بیزینس در حوزه ورزش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را شروع کرده، پیش از اینکه فودکورت اونیو را اداره کند، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته بود. اونیو اما در شرایطی در ایران شعبه دارد که پیش از این ورود نمایندگی‌ رستوران‌های معروف دنیا مانند کی‌اف‌سی به ایران بی‌دردسر نبوده است. تفاوت این برندها با رستورانی که علی دایی در تهران افتتاح کرده، ظاهرا ساده به نظر می‌رسد. این موضوع را یکی از مسئولان خانم رستوران می‌گوید؛ اینکه برند رستوران فرانسوی اونیو متعلق به دو فرد است که علی دایی یکی از آنهاست. فردی به نام خاقانی شریک دایی است و این‌دو چندی پیش به این نتیجه رسیدند که در ایران شعبه‌ای از این رستوران افتتاح کنند. مسعود اشکبوس، مدیر رستوران اونیوی علی دایی که رفتاری سختگیرانه دارد می‌گوید: «بله، علی دایی با خاقانی شریک است…» و بعد تاکید می‌کند نمی‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیار همشهری ورزشی قرار دهد. این رستوران علاوه بر ناهار و شام، به صورت محدود صبحانه هم برای مشتریان در نظر می‌گیرد. برای همین پرسنل رستوران اونیو فعالیت خود را از صبح زود شروع می‌کنند و تا نیمه‌شب ادامه دارد.

افتتاح "فود کورت" علی دایی در ارگ تجاری تجریش+تصاویر

علی دایی برای نخستین‌بار است که در فعالیت‌های اقتصادی‌اش فودکورت اداره می‌کند. این رستوران‌های زنجیره‌ای معمولا در میدانگاه مراکز خرید دیده می‌شوند و حالا دایی پای رستوران فرانسوی را به ایران باز کرده است. محمد دایی که چندین سال است در کنار برادرش مربیگری می‌کند، در فعالیت‌های اقتصادی علی دایی نیز با او همراه است. محمد دایی درباره فودکورت اونیو توضیحی نمی‌دهد و تنها می‌گوید: «چرا از خودِ علی نمی‌پرسید؟ من نمی‌توانم درباره این موضوع صحبت کنم.» محمد دایی که چندین سال است به رستورانداری روی آورده، درباره فعالیت‌هایش می‌گوید: «من ابتدا یک رستوران زدم و بعد از آن چندین شعبه افتتاح کردم. البته این رستوران‌ها را من و برادرهایم اداره می‌کنیم.» او درباره اینکه آیا علی دایی هم نقشی در اداره این رستوران‌ها دارد، می‌گوید: «بله، همین‌طور است. من و برادرهایم برای تنوع، فعالیت‌های اقتصادی غیرورزشی انجام می‌دهیم. مثلا ما شرکت بیمه نورا را اداره می‌کنیم و کارهایی از این دست انجام می‌دهیم. نمایندگی برند نایک، ریبوک و آدیداس را هم با برادرهایم اداره می‌کنیم.»

سامان گلریز، آشپز و کارشناس تغذیه عنوان می‌کند غذاهای فرانسوی با ذائقه مردم ایران سازگارند. او درباره فودکورت اونیو می‌گوید: «من تا حالا به این رستوران نرفته‌ام اما می‌توانم به طور کلی درباره غذاهای فرانسوی صحبت کنم؛ به‌خصوص که مدتی در فرانسه بودم و از غذاهای این کشور استفاده کردم. آنها به درست کردن غذا اهمیت زیادی می‌دهند، ادویه‌های مختلفی به غذا می‌زنند و به‌خوبی می‌دانند که چگونه به غذا طعم دهند. در کنار غذا به نان و این چیزها هم اهمیت زیادی می‌دهند و به طور کلی میل کردن غذای فرانسوی تجربه خوبی است. امیدوارم آقای دایی در کارش موفق باشد.»

گلریز که برای نخستین‌بار در ایران فودکورت افتتاح کرده، درباره چگونگی فعالیت این رستوران‌ها می‌گوید: «اداره فودکورت تجربه خوبی است و از ویژگی‌های مهم آن به‌وجود آمدن حس رقابت‌ در میان رستوران‌هاست. بهتر است فودکورت توسط یک شخص اداره نشود و هر رستوران یک مالک داشته باشد. چون فضای فودکورت به گونه‌ای است که مشتری حق انتخاب زیادی دارد و مطمئنا ترجیح می‌دهد غذایی میل کند که کیفیت و طعم بهتری داشته باشد. همین رقابتی بودن این‌گونه رستوران‌ها سبب بالا رفتن کیفیت غذاها می‌شود.»

مدیر فودکورت اونیو می‌گوید: «برای اینکه اطلاعاتی از وضعیت این رستوران‌ها به شما بدهم، باید با علی دایی هماهنگ کنم و من نمی‌توانم صحبت کنم.» در عین حال، در میان سختگیری‌هایش عنوان می‌کند: «اینجا متعلق به یک نفر است و ما به عنوان گرداننده چند رستورانی هستیم که اینجا می‌بینید.»

منبع: همشهری ورزشی
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of