گزارش ویژه و عجیب:همسایه جنوبی از ایران هم خاک می‌خواهد، هم بندر!/تعهداتی که بعید است عملی شود

پرسپولیس اف سی:جام‌جهانی ۲۰۲۲ قرار است در قاره آسیا برگزار شود؛ در کشور قطر که همسایه جنوبی ایران است.

ایران با قطر هم در میادین گازی و البته در دریا اشتراک دارد و همین منافع این دو کشور را مشترک می‌کند. قطر برخلاف امارات، دوستی بیشتری با ایران دارد و البته بازیکنان زیادی از فوتبال ایران در حال حاضر در قطر هستند و برای باشگاه‌های مختلف و البته پولدار قطری بازی می‌کنند. حالا حضور در لیگ قطر به یکی از آرزوهای فوتبالیست‌های ایرانی تبدیل شده است؛ چراکه به‌عنوان مثال برای یک فصل می‌شود با گرفتن چهار تا پنج میلیارد تومان در قطر بازی کرد. حالا که قطر میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ شده است، مشکلاتی هم در این زمینه دارد. ماجرای کارگران نپالی و فشار افکار عمومی جهان برای بهبود وضعیت آنها، فشار دومینوی فساد فیفا و اینکه جرومه شامپاین، کاندیدای کنونی ریاست فیفا که زمانی نایب‌رئیس فیفا بود در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود اگر انتخابات فیفا برگزار شود، میزبانی از روسیه و قطر گرفته می‌شود؛ ماجرای زیرساختی و کمبود زمین و فضای مناسب در دوحه برای میزبانی از حدود چهار میلیون نفر هم مزید بر علت شده است.

قطر زیر بار سنگین تعهدات

در هر حال، فدراسیون فوتبال قطر قول‌های ویژه‌ای به فیفا داده بود؛ اینکه ورزشگاه‌های رویایی بسازد و البته هتل‌هایی به صورت کشتی روی آب بفرستد که بتواند میزبانی متفاوتی را در روزهای جام‌جهانی داشته باشد. اما حالا اعلام شده است در کارهای عمرانی خاک کم آورده و به همین دلیل نه‌فقط از ایران، بلکه از کشورهای همسایه دیگرش هم تقاضا کرده که به قطر خاک بفروشند. این خبر در یکی دو روز گذشته با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی روبه‌رو شده است. هرچند مقامات ایرانی در سازمان جنگلداری و حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده‌اند به هیچ‌وجه به قطر خاک نمی‌دهند، اما برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که در چند سال گذشته به صورت قاچاق خاک به قطر برده شده و اتفاقا با این ماجرا برخورد هم شده است. اما قطر از نظر مساحت و بندرگاه‌ها هم مشکل دارد و به همین دلیل به دنبال بندر بوشهر هم آمده است.

بندر بوشهر منطقه آزاد تجاری

از سوی دیگر در خبرها آمده بود قرار است بوشهر به‌زودی منطقه آزاد شود. بوشهر نزدیک‌ترین مرز آبی ایران را با شهر دوحه قطر دارد؛ شهری که ۶ سال دیگر میزبان جام‌جهانی فوتبال است. جعفر آهنگران، مدیر امور مناطق ویژه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این باره می‌گوید: «اخیرا تفاهمنامه‌ای با قطر امضا شده و با توجه به اینکه آنها میزبان بازی‌های جام‌جهانی ۲۰۲۲ هستند، علاقه‌مندند بخشی از تدارکات را از طریق ایران تامین کنند و با توجه به اینکه بوشهر نزدیک‌ترین نقطه به قطر است به‌عنوان منطقه آزاد انتخاب شد تا برای تامین نیازهای بازی‌های جام‌جهانی ۲۰۲۲ اقدام کند.» البته اگر واقع‌بین باشیم می‌بینیم که این پروژه ایران را هم در بخشی از اتفاقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ سهیم خواهد کرد. در هر حال مناطق جنوبی ایران در آن زمان می‌توانند بخشی از این چرخه اقتصادی را جذب کنند و این یکی از اهداف مهم گردشگری برای ایران است.

سروکله سعیدلو پیدا شد

البته چند سال قبل وقتی این میزبانی به قطری‌ها داده شد، هیاتی از ایران با حمد بن خلیفه آل‌ثانی امیر قطر و صالح الغانم بن‌علی وزیر ورزش قطر دیدار داشت. علی سعیدلو، رئیس وقت سازمان تربیت‌بدنی یکی از آن اعضای هیات ایرانی بود. او بعد از این دیدار گفت میزبانی بخشی از بازی‌های قطر به ایران داده می‌شود، جمله‌ای که بعدها رئیس جمهور قبل هم از آن استفاده کرد و کمتر کسی بود که چنین ادعایی را باور کند. مشارکت در ساخت‌وساز دوحه تاکنون از طرف شرکت‌های عمرانی ایرانی دیده نشده است. به نظر می‌رسد که روند مجهز‌سازی قطر به امکانات لازم برای جام جهانی نیز در وضعیت خوبی نباشد. طرح‌های آماده‌سازی سواحل جنوبی کشور برای تسهیل شرایط ورود گردشگران جام جهانی هم به ایران برنامه‌ای بلندپروازانه به نظر می‌رسد که هیچ ضمانت اجرایی ندارد. از دید ورزشی هم ساخت کمپ‌های تمرینی و امکان میزبانی از تیم‌هایی که می‌خواهند شرایط تمرینی در قطر را مشابه‌سازی کنند در جنوب کشور انجام نشده و چشم‌اندازی نیز برای آمادگی میزبانی از گردشگران قابل مشاهده نیست. البته علی سعیدلو همین چند روز پیش مصاحبه کرد و بر ادعاهایش تاکید کرد و گفت در تفاهمنامه‌ای با قطر، ایران رسما در برگزاری جام‌جهانی دخیل شده است، اما امید جمالی، رئیس کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال می‌گوید: «به‌جز بحث نظارت در جام‌جهانی قطر و اینکه یکی دو نفر از ناظران ایرانی برای برگزاری کارگاه‌هایی به دوحه رفته‌اند، بحث دیگری فعلا مطرح نشده است و البته تا زمان برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی قطر فرصت زیادی باقی‌مانده است.» قطری که گفته می‌شود میزبانی بازی‌های جام‌جهانی را با پرداخت رشوه‌های میلیاردی به دست آورده حالا به دلیل تهدیدهای سیاسی و البته شائبه حمایت غیرمستقیم و غیررسمی از داعش، خطر از دست دادن میزبانی را حس می‌کند. به همین دلیل است که دست به دامان همسایه ها برای استفاده ازخاک و بندر شده است.

سایت رسمی برنامه نود
دیدگاهتان را بنویسید