یادداشت روز: پلیس فتا حواس‌اش به همه چیز هست

کمی عجیب به نظر می‌رسد اما در ایران، هیچکدام از افرادی که از پیگیر بودن پلیس فتا حرف می‌زنند، سرنوشتی روشن‌تر از تاریکی‌های بازداشتگاه پیدا نمی‌کنند.

پرسپولیس اف سی:  «پلیس فنا حواس‌اش به همه چیز هست». جایی دورتر از شعارهای خشک و چندکلمه‌ای پلیس امنیت اینترنت، این اسلوگانِ غیررسمی به دست پسری ساخته شد که تصاویرش در عرض چند روز همه گروه‌ها و کانال‌های تلگرام را درنوردیدند و فایل‌های صوتی‌اش، تبدیل به ابزاری برای تفریحات روزمزه تلگرامی‌ها شدند. او به عنوان شاکی به پلیس فتا معرفی شد اما فقط کمی بعد، دوربین‌های خبر تلویزیون تصاویری از ندامتِ او شکار کردند و آن‌ها را به مصاحبه با دختران فریب خورده(؟) دوختند تا پرونده‌ای سنگین علیه او بسته شود. همه این ماجرا اما هرگز غیرقابل پیش‌بینی نبود. او با انتخاب آن مدل از زندگی، خود به خود در معرض برخوردهای امنیتی قرار داشت و انتشار گسترده عکس‌ها، تنها این برخوردها را تسریع کرد. جوانک خانواده‌دوست، به همان سرعتی که به شهرت رسیده بود فراموش شد اما کمی بعد، پرونده یک جنجال تازه روی میز پلیس فتا قرار گرفت و باز هم خواس این پلیس، به همه چیز بود.

این بار نوبت به سنگربان شماره یک پرسپولیس رسید تا فرصت «ُسیو» اطلاعات شخصی‌اش را از دست بدهد و یک گل به خودی تازه به نام خودش ثبت کند. چندین ماه قبل، یک عکس عجیب از او در یک مهمانی با بازتاب‌های عجیبی همراه شده بود و حالا، متن چت هتلی و عکس‌های رد و بدل شده او با نامزدش، تلگرام را به تسخیر درآورده بودند. سوشا با تیترهای تند شکایت از مسببان انتشار این عکس‌ها، به ماجرا واکنش نشان داد اما چند روز بعد، این خبر بازداشت دروازه بان ملی پوش بود که جای آن تیترها را گرفت. کمی عجیب به نظر می‌رسد اما در ایران، هیچکدام از افرادی که از پیگیر بودن پلیس فتا حرف می‌زنند،سرنوشتی روشن‌تر از تاریکی‌های بازداشتگاه پیدا نمی‌کنند.

سوشا مکانی؛ به واسطه سهل انگاری در مراقبت از آنچه در حریم خصوصی‌اش اتفاق افتاده، حالا صفحات تلگرام‌اش را در دست هفتاد میلیون خبرنگار و تحلیل‌گر ایرانی می‌بیند و در کنار لطمه‌ تازه‌ای که به اعتبارش وارد شده، ممکن است پرسپولیس و تیم ملی را نیز دست بدهد. شاید همین جریمه‌های بزرگ، برای بی‌توجهی او به اهمیت دور نگه داشتن لایه‌های زندگی‌اش از سطح اول جامعه کافی باشند اما او این ساعت‌ها را در بازداشتگاه به سر می‌برد تا مشخص شود برای پلیس فتا، واژه‌های قربانی و گناهکار، هنوز از هم تفکیک نشده‌اند.

اگر قرار به انتشار محتوایِ تلگرام همه چهره‌های سرشناس ایرانی‌ باشد، بسیاری از آن‌ها ناچار خواهند شد ایران را به مقصد کشور دیگری ترک کنند. البته که سوشا، به اندازه سهل انگاری‌اش در رقم خوردن این داستان و تکرار چندباره آن مقصر است اما تا زمانی که شکایت به پلیس اینترنت، تاوانی به سنگینی بازداشت شدن داشته باشد و تا زمانی که به جای برخورد با عوامل سرقت اطلاعات هر فرد، پای خود آن فرد به زندان باز شود، چقدر می شود امیدوار بود که مردم به دنبال پیگیری و گزارش جرایم بزرک‌تر در فضای مجازی باشند؟ حالا سوشا، متهمِ ساده انگاری خودش، قضاوت احساساتی ما و برخورد بی انعطاف پلیس است. ستاره‌اش که شاید به زودی به قاب های موردعلاقه مدیران تلویزیون نیز برسد. به میکروفونی گرسنه، دست‌هایی روی صورت شطرنجی، بهتی در صدای گرفته و جمله‌ای که دیگر عواقب‌اش را خوب می‌دانیم. بله. پلیس فتا حواس‌اش به همه چیز هست.

آی اسپورت

 
دیدگاهتان را بنویسید