یادداشت: شریک یهویی برای برانکو

پرسپولیس اف سی: درحالی که برانکو ایوانکویچ در مصاحبه های اخیرش گفته بعد از رفتن پانادیچ به کشورش و شروع سرمربیگری در یکی از تیم های لیگ این کشور ، دستیار جدیدی را به کادرش اضافه نمی کند و ترجیحش دادن میدان بیشتر به کریم باقری و قنبرپور است ، هومن افاضلی می گوید دارد فکر می کند که آیا می تواند خود را قانع کند تا بعد از چند سال سرمربیگری ، دوباره دستیار شود و با برانکو همکاری کند!

اما سابقه سرمربی گری چند ساله گذشته این مربی قوی هیکل چه بوده است؟ او یک دوره کوتاه در استیل آذین در لیگ یک مربیگری کرد که حاصلش دعواهای بی پایان با حسین هدایتی بود. تیمی که آن سال در دل آن دعوا ها به دسته 2 رفت و حتما این اختلافات ادامه دارد که خود افاضلی درباره اش به خبرگزاری فارس گفته است:«همان اوایل فصل که داشتند در استانبول با برانکو مذاکره می کردند ، بی آنکه من در جریان باشم ، اسمم را گفته بود اما چون قرار بود پول این قرارداد را هدایتی بپردازد ، با آوردن من مخالفت کرده بود.» باقی سابقه مربیگری او ، غیر از همان شروع مربیگری اش از شهاب زنجان ، تقریبا دستیاری همیشگی بوده. دوره ای در تیم برانکو به عنوان آنالیزور ، دوره ای در تیم علی دایی به عنوان یکی از دستیاران و بعد از آن هم حضور در کمیته تیم های ملی فدراسیون فوتبال . حضور او در فدراسیون فوتبال و اعتماد ویژه ای که علی کفاشیان به همسرش داشت ، نقش این مربی را که در کارنامه رسمی اش هیچ جام یا موفقیتی به عنوان سرمربی دیده نمی شود ، در فوتبال ملی مستمر کرده بود. او که به نوعی یک مربی زاپاس بوده ، دوره ای کوتاه را هم برای یک بازی در آسیای میانه روی نیمکت تیم ملی امیدها نشانده که حاصلش کارت زردی بود که کمال کامیابی نیا گرفت . این کارت زرد بعدها به چالشی بزرگ برای فوتبال ملی ایران تبدیل شد. کفاشیان که آن زمان در برابر انتقادها از این انتخاب گفته بود به عنوان رئیس فدراسیون ، نیاز داته در آن لحظه یکی را برای جمع کردن تیم امید بگذارد ، خیلی زود سرمربی تیم امید را عوض کرد و یک سرمربی دائم برای آن تیم گذاشت. اما همان یک بازی و اداره موقت تیم توسط افاضلی و سرپرست موقت تیم ،اتفاقی تلخ را برای ایران به همراه داشت. همان کارت زرد بازی با قرقیزستان ، یک تیم المپیک ایران را از المپیک باز داشت. کامیابی نیا ، کادر موقت سرپرستی  تیم در آن بازی ، نگفتند که کمال دواخطاره است و کادر بعدی مربیان یعنی منصوریان ، اصغر حاجیلو و دیگر مسئولان وقت تیم امید هم از این بازیکن در بازی با عراق استفاده کردند تا بازی برده را ایران 3 بر صفر بازنده شود و زمینه حذفش از المپیک فراهم شود. بعد هم هیچ کس مسئولیت این سهل انگاری را نپذیرفت. نه کادر قبلی و نه کادر بعدی. این اما نقطه تاریکی شد در کارنامه کاری هر دو گروه. اگرچه این چک کردن اخطارها در حوزه کاری سرپرستان است و مربیان می توانند بگویند مسئولیتی در این زمینه ندارند .

این اما تنها تجربه مربیگری افاضلی به عنوان سرمربی در چند سال گذشته در تیم های ملی بود. او البته در دوره مسئولیت نلو وینگادا در تیم امید مسئولیت مدیریت فنی را داشت. مدیریت فنی برای نظارت فنی بر کار وینگادا در تیمی که به بازی های اینچئون اعزام شد و بدترین نتایج تاریخ فوتبال ملی را گرفت. مدیرفنی تیم امید که تقریبا مسئول ارشد اجرایی آن تیم هم بود ، بعد از اتفاق تلخی که یکی از مسئولان تدارکات تیم در آن بازی ها رقم زد ، با حضور آیت اللهی بالای سر تیم ، این مسئولیتش را هم کمرنگ دید .

بعد از آن تیم دیگر افاضلی با کارنامه ای که افتخار همراه با جام یا موفقیتی در آن دیده نمی شود ، بیشتر به عنوان کارشناس تلویزیونی به صدا و سیما رفته است تا سرمربی. حالا اینکه او در سال های گذشته عادت به سرمربیگری کرده و برایش مربیگری دشوار است ؛ همان طور که گفته ، دغدغه ای ذهنی و شخصی است.

افاضلی در این مصاحبه از این گفته اگر بازیکنانی که برانکو  گرفته خوب در آمده اند ، باعث تلاش های خود برانکو بوده است و او فقط یکسری راهنمایی در این زمینه به این مربی کروات داده است. برانکو در ابتدای فصل بازیکنانی چون انصاری ، مسلمان ،کمال کامیابی نیا، بنستون ، ماریچ ، رامین رضاییان و ایمان صادقی  را برای پرسپولیس خرید و از همان ابتدای فصل زیر فشار افرادی چون عابدینی بود که می گفتند دلالها در بسته شدن پرسپولیس نقش داشته اند و با اشاره مستقیم هم نام دو نفر در این بین مطرح بود. برانکو اما بی توجه به این شایعات و زیر بار فشارها توانست از همین خریدها بهترین بازی ها را بگیرد و تینش را به پیش براند. درحالی که در همه آن روزهای سخت که هنوز این خریدها جا نیفتاده بودند ،هیچ کس حرفی درباره مشورت برای جذب شان نداده بود.

منبع: خبرآنلاین
دیدگاهتان را بنویسید