یادداشت طنز: چالش سخت خیابانی و برانکو ایوانکوویچ

پرسپولیس اف سی: بازی پرسپولیس و استقلال اهواز در جریان است و استاد خیابانی در حال گزارش. با صدای پرهیجان و پرشور خود برانکو ایوانکوویچ را ایوانکو برانکوویچ می‌خواند و از او می‌خواهد نام خود را به ایرانکو تغییر دهد. بار دیگر دوربین تصویر برانکو را نشان می‌دهد، استاد می‌گوید: بعععله… چهره ایوانکو رو می‌بینیم، البته دیگه باید گفت ایرانکو برانکوویچ. در این لحظه شخصی وارد جایگاه گزارشگر می‌شود، خشم سراسر وجودش را گرفته و دست هایش می‌لرزد. توجه خیابانی به مرد خشمگین جلب می‌شود و می‌گوید: «اوه! ببینید کی اینجاست. بعععله… ایرانکو برانکوویچ! ایرانکو! این موقع از روز اینجا چیکار می‌کنی؟ البته نمیشه گفت روز چون الان غروبه، پس باید گفت شب. پس تصحیح می‌کنیم: ایرانکو! این موقع شب اینجا چیکار می‌کنی؟»

برانکو: جواد ول کن دیگه! خسته ام کردی. اسم من برانکوست نه ایوانکو و حتی ایرانکو.

خیابانی: ایرانکو این حرف‌ها از تو بعیده. تو سالهاست تو این خاک زندگی کردی. تو کرواتی ولی یه کروات ایرانی. زنده باد ایران، زنده باد کرواسی. (خیابانی احساساتی شده و گریه می‌کند)

برانکو: یا خدا. عجب‌گیری کردیم. سر جدت بی‌خیال شو جواد. هی نگو ایرانکو! زشته.

خیابانی به برانکو اشاره می‌کند که باید بازی را گزارش کند و مشغول گزارش بازی می‌شود.

برانکو: جواد!

خیابانی:  بعععله؟

برانکو: الان بین دو نیمه ایم. دقیقاً داری چی رو گزارش می‌کنی؟

خیابانی: آخ ببخشید. اینها صحنه‌های مهم بازی بود که داشت دوباره پخش می‌شد. الان بین دو نیمه ایم. یعنی فاصله بین نیمه اول با نیمه دوم. تو این لحظه‌ها بازیکن‌ها هرچقدر از بازیکن‌های حریف فاصله می‌گیرن به مربی شون نزدیک تر میشن. پس فاصله بازیکن‌ها با هم نسبت مستقیمی با زمان داره. جا داره یادی هم از انیشتین و نظریه خمیدگی زمان-مکانش بکنیم. انیشتین یادت بخیر. راستی ایرانکو! نگفتی این موقع شب اینجا چیکار می‌کنی؟

برانکو که در تمام این مدت داشت با چشمانی متعجب و خیره به خیابانی نگاه می‌کرد با دیدن حال جواد ترجیح داد بیشتر از این اذیتش نکند. برای همین گفت: هیچی عزیزم. اومده بودم حالت رو بپرسم.

اشک در چشمان خیابانی جمع می‌شود و با بغض می‌گوید: باز هم به مرام و معرفت مربیان ایرانی. بلند می‌شود و برانکو را در آغوش می‌گیرد و می‌گوید: آغوش ایرانکو جایگاه امنی است برای جواد خیابانی.

برانکو سری تکان می‌دهد و به رختکن تیم می‌رود. نیمه دوم بازی شروع می‌شود و استاد خیابانی در آغاز و قبل از هر چیز می‌گوید: جا داره تشکر کنم از لوکا بوناچیچ که در بین دو نیمه پیش من اومد و اخلاق و منش ورزشکاری رو به همه نشون داد. آفرین لوکا. آفرین ملت کرواسی.

آیدین سیارسریع / روزنامه ایران

 
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of