یک سوال از منتقدان عادل: مصاحبه را دیده‌اید؟

پرسپولیس اف سی: جلوگیری از پخش مصاحبه عادل فردوسی پور با جواد ظریف، با توجه به رویکرد رسانه «ملی» در مورد دولت منتخب «مردم» اتفاق چندان عجیبی نبود و نه فردوسی پور و نه حتی خود ظریف را شگفت زده نکرد. صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، احتمالا به عنوان تنها رسانه ملی جهان که برای روی آنتن بردن وزیر امور خارجه کشورش هزار شرط و شروط دارد، بیانیه‌ای سرشار از ایرادهای نگارشی و کلمه های نادرستی مثل «می باشد» منتشر کرد و در آن سعی کرد این رفتار منحصر به فرد را توجیه کند. آن ها که توقع داشتند عادل روی آنتن چیزی در مورد این ماجرا فاش نکند، غافلگیر شدند و حتی از پیگیری سازمان علیه مجری و تهیه کننده محبوب نود حرف زدند. البته که اگر دولت قبلی هنوز روی کار بود، عادل اجازه داشت هر هفته با وزیر خارجه مصاحبه کند و از او بشنود که تحریم‌ها، هیج اثری روی اقتصاد ندارد. پس مرده باید ظریف، مرده باد موفقیت هسته‌ای و صلح با کشورهای دیگر، زنده باد تورم، زنده باد توهم!

در متن بیانیه صداوسیما، ناهماهنگی موضوع نود با افراد سیاسی، به عنوان محوری برای جلوگیری از پخش مصاحبه مطرح شده است. حال آنکه پیش از این نیز افراد سیاسی در نود حاضر بوده اند و اگر هر برنامه قرار باشد تنها بر اساس محتوای خودش مهمان دعوت کند، پس دکتر حداد عادل کمی قبل از نود روی آنتن شبکه سوم جه می کند؟ این روزها در شبکه های اجتماعی و در میان خیل عظیم معترضان به سانسور زشت صداوسیما، گروهی نیز با این رسانه همصدا شده اند و تاکید دارند که عادل نباید به سراغ یک مصاحبه سیاسی برود. انتقاد آن ها تنها یک سوال اساسی ایجاد می کند. آیا آن ها مصاحبه را دیده اند و از سیاسی بودن آن خبر دارند؟!

عادل فردوسی پوری که می شناسیم، آنقدر کم هوش نیست که در یک برنامه ورزشی، به سراغ یک گفتگوی صرفا سیاسی برود. به احتمال فراوان او برای ویژه برنامه اش، به سراغ موضوع دیپلماسی ورزشی رفته و گفتگوی جالبی در این مورد با ظریف ترتیب داده است. ترجمه کتاب «فوتبال علیه دشمن» بسترهای ذهنی زیادی در این مورد به عادل داده اند و از آن جایی که در تیم موفق مذاکره کننده، چند چهره به شدت علاقه مند به فوتبال نیز وجود داشته اند، مصاحبه با عضو ارشد این تیم می توانست جذابیت های زیادی داشته باشد.

مشکل رسانه ملی با ظریف، نه سیاسی بودن او، که محبوبیت وافر اوست. طبیعتا مصاحبه ای که هر دو طرف‌اش از پایگاه اجتماعی بزرگی برخوردارند و به مراتب بیشتر از مدیران سازمان کم خاصیت صداوسیما روی مردم اثر می گذارند، به مذاق این رسانه خوش نمی آید. همین چند روز قبل، ظریف جایزه یکی از 10 لبخند برتر سال 2015 را به دست آورده اما چهره هایی شبیه او، برای رسانه اخم پذیرفتی نیستند. وزیر امور خارجه، ظریف‌تر از آن است که محبوبِ یک مشت تفکر ضخیم باشد.

‌محمدحسین عباسی 
دیدگاهتان را بنویسید