یک سوال جدی از استقلالی‌ها/ عادل واقعا گناهکار است؟

پرسپولیس اف سی: حالا ديگر به يك عادت هميشگي تبديل شده است؛ اينكه از بامداد سه‌شنبه بدگويي گروهي از هواداران، مسوولان و پيشكسوتان استقلال از عادل فردوسي‌پور در فضاي مجازي و حتي رسانه‌هاي رسمي شروع شود و تا آخر هفته هم ادامه پيدا كند. بزرگترين جرم مجري نود هم اين است كه معمولا گزينه‌هاي پرسپوليسي در نظرسنجي‌هاي او بيشترين راي را به دست مي‌آورند. اين همان اتفاقي است كه در این هفته هم رخ داده؛ جايي كه در نظرسنجي مربوط به انتخاب بهترين مربي نيم‌فصل اول ليگ برتر، برانكو ايوانكوويچ با 45 درصد آرا مقام نخست را به دست آورد و ويسي و مظلومي بعد از او روي پله‌هاي بعدي قرار گرفتند. حالا استقلالي‌ها مي‌پرسند چرا بايد برانكو اول باشد، وقتي مثلا ويسي با يك تيم جوان و گمنام توانسته به مقام قهرماني نيم‌فصل اول دست پيدا كند؟ همين مساله در كنار حضور پياپي پيشكسوتان پرسپوليس در تيم منتخب تاريخ فوتبال ايران، عرصه را به طرز عجيبي بر عادل تنگ كرده؛ طوري كه خيلي از مواقع انتقادات عجيب و نادرست به مرز توهين و هتاكي هم مي‌رسد. واقعا اما گناه عادل چيست؟ اينكه در اين كشور هواداران پرسپوليس بيشتر از ساير تيم‌ها هستند؟ انصافا اين دليل موجهي براي در هم كوبيدن شخصيت يك انسان است؟

شايد همه چيز از بي‌تابي دو «بازنده» شروع شد. دفعه اول فراز كمالوند كه در يك گفتگوي تلفني برابر استدلال‌هاي عادل به زانو درآمده بود، ناگهان يك راز دوستانه را روي آنتن جار زد و گفت: «بگذاريد مردم هم بدانند كه من و شما با هم در يك روزنامه ورزشي همكار بوديم و شما از همان زمان به شدت پرسپوليسي بوديد.» دفعه دوم هم نوبت به فرهاد مجيدي رسيد تا اين قصه را تكرار كند. كاپيتان بازنشسته استقلال كه نمي‌دانست چطور بايد دلايل ترك چندباره تيمش در ميانه‌هاي راه را توضيح بدهد، يكدفعه تاكتيكش را عوض كرد و پيشينه هواداري فردوسي‌پور از پرسپوليس در دوران كودكي‌اش را پيش كشيد. شايد اگر اين دو بازنده گرامي قدرت دفاع منطقي از عملكرد خودشان را داشتند، ناچار نمي‌شدند با افشاگري‌هاي نه‌چندان اخلاقي، مجري نود را در چنين مخمصه‌اي گرفتار كنند. حالا اما اين اتفاق رخ داده و هيچكدام از توضيحات عادل هم براي پاك كردن ذهن اين گروه از هواداران استقلال يا ساير تيم‌ها افاقه نمي‌كند. فردوسي‌پور حتي همين ماه گذشته در برنامه گلخانه «قسم جلاله» خورد كه امروز به عنوان يك برنامه‌ساز حرفه‌اي هيچ فرقي بين تيم‌هاي مختلف براي او نيست، اما انگار معترضين توجهي به اين حرفها ندارند. آنها كار خودشان را مي‌كنند و با هر بار پيروزي يك پرسپوليسي در نظرسنجي نود، مجري برنامه را به باد بد و بيراه مي‌گيرند.

براي سال‌هاي طولاني يكي از سوالات كليدي در دنياي هواداري فوتبال ايران اين بود كه طرفداران كدام تيم بيشتر هستند، پرسپوليس يا استقلال؟ اين ابهام براي چند دهه وجود داشت و البته بدون پاسخ باقي مانده بود، تا اينكه پيشرفت فناوري باعث شد مردم بتوانند با هزينه كم و سرعت بالا، سليقه و عقيده خودشان را ابراز كنند. از آن زمان به بعد هم عمده نظرسنجي‌هاي پيامكي يا اينترنتي كه در فضاي سالم انجام شده، نشان داده هواداران پرسپوليس نسبت به ساير تيم‌ها بيشتر هستند. اين يك واقعيت خيلي ساده است كه حتي آدم‌هاي بيرون از اين كشور هم به آن اشاره مي‌كنند؛ مثل دبير كل كنفدراسيون فوتبال آسيا كه اخيرا بار ديگر پرسپوليس را پرهوادارترين تيم قاره معرفي كرده بود. همه جاي دنيا هم بالاخره تعداد هواداران يك باشگاه بيشتر از ساير تيم‌هاست و كسي از اين مساله تعجب نمي‌كند. حالا گناه عادل چيست؟ او چه بايد بكند؟ يعني براي هميشه بايد گرينه‌هاي پرسپوليسي و استقلالي را از نظرسنجي‌هايش حذف كند؟ شما جاي او بوديد چنين كاري انجام مي‌داديد؟ طبعا فردوسي‌پور هم تمايل دارد انتخاب‌هاي مردم غيررنگي باشد؛ درست مثل همين دو هفته پيش كه مهدي رحمتي به عنوان بهترين بازيكن دو ماه گذشته فوتبال ايران برگزيده شد، اما خب اغلب مواقع مردم نمي‌توانند از تمايلات رنگي‌شان چشمپوشي كنند. آيا اين هم تقصير مجري نود است؟ كاش اگر گزينه محبوب‌مان در نظرسنجي راي نمي‌آورد، خيلي ساده با اين واقعيت كنار بياييم، وگرنه در صورت فرافكني و شلوغ‌كاري، بعيد نيست ما هم تبديل به «بازنده‌هاي بد» بشويم؛ شايد چيزي شبيه به فراز كمالوند يا فرهاد مجيدي!

بانک ورزش
دیدگاهتان را بنویسید