حضور چهار تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا و اتفاقات دور از انتظار در فصل نقل و انتقالات مثل حضور جباری در سپاهان و کریمی در تراکتورسازی موجب تقویت تیمها شده است؟ برای بررسی این مسئله با کارشناسی وتبال ایران هم کلام شدیم و وضعیت هر چهار نماینده ایران در آسیا را بررسی کردیم.

مرتضی محصص در گفتوگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دربارهی وضعیت چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان صحبت کرد:

سپاهان
حضور جباری و نویدکیا در خط هافبک سپاهان خیلی خطرناک خواهد بود. هر دوی آنها قابلیت گلزنی دارند و بازیسازان بزرگی هستند. آنها نقطه اتکای تیمهایشان بوده اند و در بازگشت بازی از دفاع به حمله موثر هستند. من جو سپاهان را بسیار موفق میبینم. این مسئله نه بخاطر قهرمانیهای این تیم بلکه بخاطر مدیریتی که در سپاهان وجود دارد و در کنار آن بودجه مناسب است که بدست آمده. آقای رحیمی ثابت کرده مدیر لایقی است و سپاهان را از مدعیان لیگ آتی میدانم.
با این حال فکر میکنم داشتن بازیکن علت موفقیت نیست و احتمالا سپاهان در فصل آینده با تک مهاجم بازی خواهد کرد و البته رحمان احمدی نقشی تعیین کننده در ساختار دفاعی این تیم خواهد داشت.
کرانچار
با او کم برخورد داشتهام. او فردی داناست و از شخصیت بالا و مورد احترامی برخوردار است. کرانچار مربی تاثیرگذاری است و حتی در پرسپولیس هم با وجود حضور کوتاه مدتش، تاثیر گذار عمل کرد. این صحبتهای من را کسانی که با او کار کردهاند هم تایید میکنند.
فولاد
من نمیدانم آنها میخواهند برای قهرمانی خودشان را آماده کنند یا نه اما الگوی پیشرفت خوبی در کشور ما هستند. این تیم مورد احترام همه است و گاهی اوقات هم میشنویم که خوش شانس است اما این تیم به نظر من جوان است و ثابت کرده برای موفقیت نیاز به داشتن ملیپوش نیست. برای موفقیت نیاز به هدف، انسجام تیمی، تمرین و همدلی است. فولاد در این شاخصها از وضعیت خوبی برخوردار است.
آرش افشین
بنظر من پیشرفتی که شایستهاش بود را نداشت. البته تقصیر خودش هم نبود. شاید اگر در پرسپولیس یا استقلال بود، تاکنون چندین بار پیراهن تیم ملی را پوشیده بود. نبودن او در فولاد سخت است اما حضور او در سپاهان میتواند استارت آینده او باشد. افشین همه خصوصیات خوب یک فوتبالیست را دارد اما فوتبال یک بازی تیمی است و درست است که گاهی وقتها درگیری یک برابر یک مهم است ولی در نهایت انسجام تیمی بخصوص در خطوط مختلف اهمیت دارد.
حسین فرکی
یکی از معدود مربیان ایرانی که شایسته سرمربیگری تیم ملی را در آینده دارد. او تجربهی بین المللی بخاطر چند سال حضورش بر روی نیمکت تیم ملی را دارد. این تجربه بسیار ارزشمند است و فرکی در فولاد تواناییهایش را نشان داده است. او مربی سالمی است و مورد احترام است. دستیاران او هم همینگونه هستند و در مجموع او را فردی توانا میدانم.
استقلال
با رفتن جباری و وضعیت نامعلوم نکونام که یکی از بهترینهای بیست سال اخیر فوتبال ماست، کمی وضعیت استقلال در ابهام قرار دارد. قلعهنویی در این فکر است که خط میانی خود را تقویت کند چراکه مهمترین خط از خطوط فوتبال را این خط تشکیل میدهد. یارگیری سال گذشته استقلال به تیم ملی کمک کرد.
قرار نیست بازیکنان بزرگ همیشه در یک تیم بمانند و بنظرم اگر استقلال در فصل بعد یک فصل متوسط را داشته باشد هم فاجعه نیست. این تیم میتواند با سرمایهگذاری روی جوانان نتیجه بگیرد و نباید نبودن جباری برای این تیم سنگین شود.
من خیلی امیدوار هستم با همین تیم، بدون جباری و با درایت قلعهنویی و مجید صالح که با آمدنش اتاق فکر خوبی را برای استقلال ایجاد کرده است، استقلال در آسیا موفق باشد و بتواند به ستارهی سومش دست پیدا کند.
امیر قلعهنویی
بارها گفتهام که قلعهنویی فرد آینده نگری است. او از معدود مربیان ایرانی است که به دنبال یادگیری است و به آن علاقمند است. آینده نگری قلعهنویی در موفقیتهای او موثر است و فکر میکنم امسال میتواند بازهم موفقیتهایش را تکرار کند.
تراکتورسازی
باید برای تونی احترام قائل بود. او با تراکتورسازی موفقیت خوبی داشت و بنظرم سال گذشته تراکتورسازی مشکل مربی نداشت و فقط کمی زود به فکر قهرمانی افتاده بود و همین مسئله به این تیم آسیب زد. آنها باید حوصله کنند و با این روند روبهجلویشان قطعا روزی قهرمان لیگ هم خواهند شد. پس نباید عجله کنند و اگر به امثال جلالی بیشتر زمان دهند، این تیم بطور قطع در آینده قهرمانی لیگ را هم جشن میگیرد.
تماشاگران تراکتورسازی
تراکتورسازی از امتیاز تماشاگرانش بهره میبرد که بسیار مهم است. با شما موافق هستم که مدتی است تماشاگران تراکتورسازی کمتر به ورزشگاه میروند اما من بواسطهی حضور کوتاه مدتم در آنجا به شما میگویم که کمتر شدن تماشاگران بخاطر وضعیت رفاهی نامناسب استادیوم است. حیف است بخاطر مشکلات رفاهی ورزشگاه خالی بماند.
مجید جلالی
او مربی خوش فکری است. شاید همیشه در نتیجه گیری موفق نبوده باشد اما برنامه دارد. آوردن کریمی به تراکتورسازی تصمیم خوبی بود که او گرفت. کریمی اگر آماده باشد میتواند مربی در میدان بازی باشد و با هم فصل خوبی را سپری کنند.