در دنیای فوتبال همیشه هم خریدهایی که باشگاه ها و مربیان انجام می دهند، مفید واقع نمی شود. گاهی پیش میآید که ستاره یک تیم در تیمی دیگر منفعل می شود و بی خاصیت!


پرسپولیس اف سی:
به مناسبت سال نوی میلادی و طی شدن حدود نیمی از فصل لیگهای معتبر اروپایی نگاهی خواهیم داشت به ترانسفرهایی که طبق انتظار مفید نبودهاند.

15- جان استونز - اورتون به منچسترسیتی
وقتی استونز در ازای قراردادی 50 میلیون پوندی به ورزشگاه اتحاد رفت تبدیل به دومین مدافع گران قیمت دنیا شد، اما خیلی زود نشان داد که برای هماهنگ شدن با تیمش زمان زیادی نیاز دارد، البته که او به اندازهای رشد کرد که توانست خودش را به ترکیب اصلی تیم پپ برساند و انتخاب اول او شود، اما تا اینجای کار هر زمان که دفاع سیتی دچار مشکلی شده، معمولا نام جان استونز در میان بوده است.

14- جوردن آیِو - لیورپول به بورنموث
ولخرجیهای بورنموثیها ادامه دارد و آنها در یکی از اقداماتشان جوردن آیو لیورپول را با 15 میلیون پوند به خدمت گرفتند. در ازای این قیمت ادی هوو انتظارات بیشتری از این بازیکن داشت، اما آمار آیو بسیار ضعیف است؛ او هیچ گلی نزده و پاس گلی نداده است. در این بین لیورپول بندی در قراردادش با بورنموث دارد که میتواند با فعال کردنش آیو را بازگرداند، البته با فرم فعلی، بعید است چنین اتفاقی بیفتد.

13- لوریس کاریوس - ماینتس به لیورپول
دروازهبان قرمزها در ابتدای کارش در آنفیلد با مشکلات و سختیهای زیادی مواجه شده است. او بعد از دو بازی خوب، چرخشی عجیب داشت و به خاطر اشتباهات نابخشودنی در تیم یورگن کلوپ نیمکتنشین شد.

12- میچی باتشوایی - المپیک مارسی به چلسی
خیلیها معتقدند به خاطر درخشش دیگو کاستا است که میکی باتشوایی که در ازای 40 میلیون یورو به چلسی آمده، جایی در ترکیب اصلی تیم نداشته است. هرچند آنتونیو کونته وقتی کاستا را در اختیار نداشته هم از ادن هازارد در پست او استفاده کرده است. بازیکن بلژیکی تنها 11 بار آن هم به عنوان بازیکنی تعویضی برای تیمش بازی کرده و در این زمان هنوز نتوانسته خودش را نشان دهد.

11- کلودیو براوو - بارسلونا به منچسترسیتی
گواردیولا فکر میکرد اولین چاره مشکلاتش در منسیتی دروازهبان بارسلونا است. دروازهبان اهل شیلی آمد تا جانشین جو هارت شود و دلیلش هم توانایی در بازی با پای بهتر بود اما از ابتدا چندین اشتباه و شروعی متزلزل داشت تا جایی که هواداران سیتی خواستار بازگرداندن هارت شدند.

10- ونسان یانسن - آلکمار به تاتنهام
مانند باتشوایی در چلسی، یانسن هم به تیمی لیگ برتری آمد و زیر سایه یک مهاجم آماده محو شد، البته به او مدتی کوتاه در تاتنهام زمان داده شد. او 5 بار در ترکیب اصلی قرار گرفت و 9 بار هم به عنوان بازیکن تعویضی وارد زمین شد. در این مدت یانسن تنها یک گل زده است.

9- کوین وولاند - هوفنهایم به لورکوزن
بازیکن 23 ساله در انتقالی که برای باشگاه یک رکورد حساب میشد و در ازای 18 میلیون یورو و با قراردادی 5 ساله به لورکوزن پیوست اما هنوز نتوانسته در بوندسلیگا گلی بزند. او تنها 9 بار برای تیمش به میدان رفته و در این تعداد بازی، دقت شوتهایش تنها 30 درصد بوده است.

8- آندره شورله - وولفسبورگ به دورتموند
بازیکن آلمانی به تیم توماس توخل پیوست و این انتقال پاداش عملکرد فوق العادهاش در فصل 16-2015 بود اما شورله هنوز نتوانسته به هیچکس ثابت کند که ارزش انتقال 25 میلیون پوندی را داشته است. شورله این فصل 343 دقیقه در لیگ برای دورتموند بازی کرده و هنوز نه توانسته گلی بزند و نه پاس گلی بدهد.

7- خسه - رئال مادرید به پاریسنژرمن
خسه رودریگس که نتوانسته بود در رئال مادرید جایگاه ثابتی به دست آورد، در تابستان به تیم پاریسنژرمن رفت تا بتواند بیشتر در ترکیب اصلی باشد اما بعد از عملکرد نامناسبی که داشت حالا به در خروجی باشگاه نزدیک شده است.

6- موسی سیسوکو - نیوکاسل به تاتنهام
هواداران تاتنهام میدانستند این انتقالی ضعیف است، رسانهها هم همین طور. خود سیسوکو هم فکر نمیکرد اینقدر خوش شانس باشد که این انتقال انجام شود. او در یورو 2016 عملکردی فوق العاده داشت، اما در طول فصل فاجعه بود و به همراه تیمش به دسته پایینتر سقوط کرده بود. او اما در ازای 30 میلیون یورو به تاتنهام رفت. نیازی به گفتن نیست و طبق انتظار اصلا انتقال مناسبی نبود.

5- حاتم بن عرفا - نیس به پاری سن ژرمن
زدن 17 گل در 34 بازی برای نیس در رقابتهای فصل گذشته باعث شد تیمهای بزرگ اروپایی برای گرفتن امضای بنعرفا با یکدیگر رقابت کنند اما عدم گلزنی در 14 بازی در رقابتهای این فصل، برای باشگاههایی که در رقابت برای جذبش ناتوان بودند یک آرامش خاطر شد. تنها نکته مثبت درباره جذب بنعرفا این بود که چون بازیکن آزاد بوده برای جذبش رقمی پرداخت نشده است.

4- جوی بارتون - برنلی به رنجرز
ناکامی تمام از ابتدا تا انتها. او فصل قبل به برنلی کمک کرده بود که قهرمان چمپیونشیپ شود، اما به اسکاتلند و تیم مارک واربورتون رفت تا بتوانند با کمک هم روی سلتیک فشار آورند. هرچند هواداران رنجرز به خاطر عملکرد بدش خیلی زود عصبانی شدند و اوضاع خیلی زود تغییر کرد.

3- پاکو آلکاسر - والنسیا به بارسلونا
بازیکن 23 ساله فصل گذشته در لالیگا 13 گل زد و باعث شد کاتالانیها برای او 30 میلیون یورو بپردازند و به او پیشنهاد قراردادی 5 ساله بدهند اما آلکاسر تحمل فشار این تیم را نداشت و همانطور که انتظار میرفت زیر سایه مثلث تهاجمی بارسا محو شد. او در 7 بازی برای بارسا هیچ گلی نزده است.

2- گابیگول - سانتوس به اینتر
انتظار میرفت او نیمار آینده باشد. نراتزوری برای گرفتن امضای این بازیکن 30 میلیون یورو پرداخت. او در 4 فصل در سانتوس 56 گل برای تیم برزیلی زده بود و هواداران منتظر بودند عملکردی موفق از او ببینند اما در سری A او تنها 20 دقیقه برای اینتر بازی کرده و انتظار میرود در ژانویه از این تیم جدا شود.

1- سیمونه زازا - یوونتوس به وستهام
زازا وقت همه را تلف کرد. ملیپوش ایتالیایی برای یک فصل به طور قرضی به وستهام پیوست تا در آینده انتقالش را دایمی کند اما بعد از 8 بازی در لیگ برتر و چندین بازی در تورنمنتهای مختلف او هنوز نتوانسته هیچ گلی برای تیم اسلاون بیلیچ بزند.