امون دیاز از جام جهانی 1982 اسپانیا در فوتبال جهان شناخته شده و خیلی زود جذب باشگاه های خارجی شد. گلزن بزرگ تیم ریورپلاته که در 123 بازی 57 گل زده بود، در 23سالگی آرژانتین را به مقصد ایتالیا ترک کرد. رامون دیاز که در کشورش به لقب ال پلادو مشهور است در 4 تیم ایتالیایی معروف یعنی اینتر میلان، فیورنتینا، ناپولی و آوه لینو و سپس موناکوی فرانسه 60 گل زد که البته ازتعداد گل های فراوانش در لیگ کشورش، میانگین پایین تری داشت به همین دلیل او در 31 سالگی به کشورش برگشت تا مثل سابق به اوج برسد. او در این بازگشت موفق در 2 فصل 27 گل برای تیم سابقش ریورپلاته زد و در 32 سالگی جذب لیگ نوظهور و پولدار ژاپن شد.


مسابقات فوتبال جام در جام آسیا در سال 1992 صحنه اولین رویارویی رامون دیاز با تیم نیسان که بعد از حرفه ای شدن رسمی لیگ این کشور به یوکوهامامارینوس تغییر نام داده بود، با تیم پرسپولیس بود. پرسپولیس و نیسان به فینال جام در جام رسیده و در بازی رفت که دی ماه برگزار شد 2 تیم در یوکوهاما 1-1 کردند، حالا پرسپولیس آماده بود تا در تهران برای بار دوم قهرمان جام در جام شود؛ اما وقتی نیسانی ها برای بازی برگشت به تهران آمدند برف تهران مانع برگزاری بازی بین 2 تیم بود. در بهمن ماه، ماه فوریه سال تازه میلادی، نیسانی ها رامون دیاز را جذب کردند، مهاجم جدید آرژانتینی امید تیم نیسان بود. ژاپنی ها که در آن مقطع سراغ بازیکن های مسن و بازنشسته مثل زیکوی 41 ساله برای تیم کاشیما رفته بودند، رامون دیاز 34 ساله را سرحال و آماده می دیدند و حق هم داشتند چون این بازیکن در لیگ کشورش 27 گل زده بود .


بازی در روز 27فروردین ماه 1372 برگزار شد، پرسپولیس اما برخلاف نیسان از آمادگی دور مانده بود. پروین که همزمان مربی تیم ملی و پرسپولیس بود در سال 72 آن قدر از پرسپولیس دور شده بود که دیگر رسما تنها خستگی خود را برای پرسپولیس می آورد. 100 هزار تماشاگر در دقیقه 80 رفته رفته شعار علیه تیم خود را آغاز کردند ولو این که مساوی 0-0 در تهران پرسپولیس را قهرمان می کرد؛ اما هوادار راضی به مساوی 0-0 نبود و باور نداشت که رامون دیاز قرار است تاریخ را تغییر دهد و در دقیقه 80 چنین هم کرد و نیسان را به قهرمانی آن دوره جام در جام آسیایی رساند.
رامون که در 23 سالگی از تیم ملی آرژانتین دور شده و جای خود را به کمپس و والدانو و پاسکولی و بعدتر ها کانی جیا داده بود؛ بعدها مربی تیم های بزرگی چون ریورپلاته و سن لورنزو و ایندپندیانت در لیگ کشورش شد و سپس آن قدر مقبول واقع شد تا تیم ملی پاراگوئه او را برای خود استخدام کرد و حتی به انگلیس هم رفت. دیاز اما درست یک سال و یک روز پیش به الهلال آمد و در یک چالش تاریخی بهترین تیم ممکن را برای الهلال ساخت، تیمی که بدون شکست در یک سال در لیگ عربستان و لیگ قهرمانان آسیا کار کرد و برد و برد و کار کرد تا در مسابقه با پرسپولیس برنده مجموع دو بازی شده و فینال در آسیا را تجربه کند .

24سال قبل هم همین طور بود، آن روز رامون دیاز نگذاشت پرسپولیس قهرمان شود، رامون دیازی که در 34 سالگی قهرمانی را از پرسپولیس گرفت حالا بعد از 24 سال در 58 سالگی یک بار دیگر پرسپولیس را ناکام کرد ...بار دوم و تنها یک مرد، جناب آقای ال پلادو!