مهم ترین نکته ای که در مورد زوج فعلی تیم ملی می توان اشاره کرد، موضوعی است که تمام کارشناسان به آن اذعان دارند و کارلوس کی روش هم به عنوان وظیفه ابتدایی به آنها واگذار کرده است؛ یعنی شروع کار دفاعی بلافاصله پس از لو رفتن توپ.


این وظیفه سبب شد در جام جهانی انتقادات زیادی به عملکرد این دو بازیکن و به خصوص سردار آزمون وارد شود، چرا که آنها مدام در حال انجام وظایف تدافعی بودند، ولی در مسابقات جام ملت های آسیا که تیم ایران پتانسیل بیشتری نسبت به بسیاری از حریفان دارد، زمینه برای درخشش زوج ارزشمند تیم ملی فراهم شد.
در سیستمی که کی روش برای تیم ملی تعریف کرده، سردار آزمون نقش مهاجم اصلی را در اختیار دارد و طارمی در پست وینگر چپ یا راست بازی می کند، اما ویژگی های منحصربه فرد این بازیکن که با حرکات پا به توپ مارپیچی و تسلط در بازی هوایی و زمینی همراه است و همینطور تحت فشار قرار دادن مدافعین حریف و بازپس گیری توپ از آنها، سبب شده تا بیش از سایر بازیکنان تیم ملی و با نظر کی روش به سردار آزمون نزدیک شود تا او را زوج اصلی سردار آزمون بدانیم؛ همانطور که در دیدارهای برگشت مقدماتی جام جهانی 2018 این موضوع دیده می شد.

حالا این روزها با پشتوانه تمرینات متعددی که این دو بازیکن در کنار هم داشته اند، تیم ملی صاحب دو بازیکنی شده که شناخت بالایی از توانایی های یکدیگر دارند و تیم کی روش روی شانه های این دو به پرواز درآمده است. نگاهی به نحوه به ثمر رسیدن 7 گل این دو بازیکن نشان از ویژگی ها و خصوصیات این دو بازیکن دارد؛ گل هایی که حاصل دو ضربه سر (یکی سردار و یکی طارمی) ، دو ضربه پای چپ (هر دو سردار) و سه ضربه پای راست ( یکی سردار و دوتا طارمی) از سوی مهاجمان شماره 20 و 17 فوتبال ایران ثبت شده است.
سردار آزمون و مهدی طارمی تا پیش از دیدار برابر چین هم یکی از بهترین های زوج های جام را با ثبت 5 گل ثبت کرده بودند، ولی وقتی نبرد شاگردان کی روش با لیپی به دقیقه 31 رسید، این آمار به عدد 7 رسیده بود و وقتی سوت پایان بازی توسط داور قطری زده شد، سردار و طارمی هر کدام یک گل زده بودند و یک پاس گل داده بودند؛ موفقیتی که عامل اصلی رقم خوردن آن، سماجت هر دو بازیکن و پرس آنها روی مدافعین حریف بود تا از موقعیت هایی به نظر مُرده با جایگیری های مناسب یکی از این دو زوج و پرس شدید زوج دیگر، گل ساخته شود.


آزمون و طارمی البته نمایش خوبشان را از بازی اول و گل اول ایران در تورنمنت آغاز کردند؛ جایی که مهدی طارمی با هوشیاری خود را به ریباند توپی رساند که آزمون آن را به سمت دروازه شوت کرده بود. در ادامه همان دیدار طارمی یک بار دیگر گل زد و آزمون هم گل اولش را ثبت کرد تا با دبل در دیدار برابر ویتنام آمار گلزنی اش به عدد 3 برسد.
این زوج طلایی فوتبال ایران هر چند در دو دیدار برابر عراق و عمان گل نزدند، ولی طارمی باز هم به صورت مستقیم و با گرفتن یک پنالتی روی پیروزی 2 بر صفر ایران تاثیر داشت و آزمون هم بارها خودش را در موقعیت گلزنی قرار داد و کارهای تدافعی را به شکلی که کی روش از او خواسته بود از خط دفاعی حریف آغاز کرد تا حالا و در شرایطی که تورنمنت به مرحله نیمه نهایی رسیده با اطمینان از زوج خط هجومی ایران که در به ثمر رسیدن 9 گل از 12 گل ایران نقش داشته اند، به عنوان بهترین و زهردارترین زوج جام نام ببریم؛ زوجی که حالا در مهم ترین و تاریخی ترین بازی جام برای ایران، شاهد حضور آنها نخواهیم بود.


طارمی که در دیدار برابر ویتنام یک کارت زرد در دقایق ابتدایی بازی دریافت کرده بود، در دقیقه 67 دیدار برابرچین هم یک کارت زرد دیگر گرفت تا حالا این افسوس برای هواداران فوتبال ایران و کارلوس کی روش باقی بماند که چرا این زوج ارزشمند و سرنوشت ساز، در مهم ترین دیدار ایران در جام ملت های آسیا که می تواند با طلسم شکنی 43 ساله ایران و صعود به فینال همراه باشد، به اجبار کنار هم حضور ندارند.
با توجه به جایگاه ثابت این دو بازیکن در ترکیب تیم ملی که در طول بازی های مقدماتی جام جهانی 2018، جام جهانی روسیه و همینطور همین رقابت ها به اثبات رسیده، کی روش حالا تا روز دوشنبه زمان در اختیار دارد تا برای انتخاب جایگزین مهدی طارمی که اصلا کار خوشایندی هم نخواهد بود، یک نفر را برگزیند ولی با نمایشی که کی روش و تیمش در رقابت ها داشته اند، همه امیدوارند تا این چالش بزرگ هم با موفقیت تیم ملی و سرمربی پرتغالی به سرانجام برسد وبار دیگر در فینال شاهد حضور بهترین زوج مسابقات کنار هم باشیم.